برج خلعت پوشان تبریز محل اعطای خلعت افتخار به خدمتگذاران

برج خلعت پوشان یکی از برج‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره صفویان می‌رسد. این برج در 5 کیلومتری مرکز تبریز و در جوار رودخانه مهرانه رود واقع شده است که امروزه از محوطه آن برای تحقیقات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز استفاده می‌شود. برج خلعت پوشان، تماماً از آجر و در درّه‌ای سرسبز و بسیار زیبا در کنار رودخانه میدان چایی ساخته شده است. این برج تاریخی جایگاه و اهمیت بسیار ویژه‌ای برای پادشاهان ایرانی داشت. بنای برج خلعت پوشان به دوره صفوی می‌رسد و در اوایل دوره قاجار نیز به کارگزاران آن حکومت اختصاص یافت. در دوره قاجار، در این با خلعت‌ها اعطایی پادشاهان ایران به دوش فرمانداران و خدمتگذاران این محل انداخته می‌شد.

برج خلعت پوشان تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی shahryarnews
برج خلعت پوشان تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی shahryarnews

برج خلعت پوشان یکی از برج‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره صفویان می‌رسد. این برج در 5 کیلومتری مرکز تبریز و در جوار رودخانه مهرانه رود واقع شده است که امروزه از محوطه آن برای تحقیقات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز استفاده می‌شود. برج خلعت پوشان، تماماً از آجر و در درّه‌ای سرسبز و بسیار زیبا در کنار رودخانه میدان چایی ساخته شده است. این برج تاریخی جایگاه و اهمیت بسیار ویژه‌ای برای پادشاهان ایرانی داشت. بنای برج خلعت پوشان به دوره صفوی می‌رسد و در اوایل دوره قاجار نیز به کارگزاران آن حکومت اختصاص یافت. در دوره قاجار، در این محل خلعت‌های اعطایی پادشاهان ایران به دوش فرمانداران و خدمتگذاران انداخته می‌شد.

زمانی که تبریز پایتخت ایران بود هرکسی خدمتی به پادشاهان انجام می‌داد خلعتی به وی اعطا می‌شد که شکل‌ها و فرم‌های متنوعی داشتند. این خلعت‌ها (و سایر هدایا) در تبریز در این برج انجام می‌شد. ولیعهد مقیم تبریز ابتدا با تشریفاتی به محوطه بسیار فرحناک پوشیده از گل و درخت و استخر و آبشار و رودخانه و چمن وارد می شد و در محوطه برج سه طبقه مدور می نشست و کسانی که قرار بود انعام یا خلعتی از طرف حکومت دریافت کنند در مقابل این برج زیبا به صف می ایستادند آنگاه که انعام و خلعت و کمر و شمشیر جواهر نشان به خدمت گذاران حکومت اهدا می شد و شال و عبای ترمه به دوش آنها انداخته و شمشیر مرصع به کمرشان می بستند این افراد به طور دسته جمعی به طرف شهر حرکت کرده وارد درگاه محل اقامت ولیعهد در عالی قاپو (استانداری امروز) می شدند و به رسم دیرین و ادای احترام ابتدا به زانو در آمده درگاه عالی قاپو را بوسیده منتظر نزول اجلال بزرگان می شدند و در پایان این مراسم از طرف شخص دریافت کننده خلعت و انعام و القاب با افتخار این موهبت بزرگ مهمانی با شکوهی ترتیب می دادند. برج خلعت پوشان شهرت و نام خود را از همین آیین‌ها دریافت کرده است. آخرین مراسم خلعت پوشان در سال ۱۳۳۰ هجری قمری در زمان حکمرانی صمدخان مراغه ای انجام گرفته است.

برج خلعت پوشان تبریز، عکس از حساب اینستاگرامی alizare_i
برج خلعت پوشان تبریز، عکس از حساب اینستاگرامی alizare_i

دسترسی و آدرس دقیق برج خلعت پوشان تبریز

همانطور که قبلاً به آن اشاره شد، برج خلعت پوشان در پنج کیلومتری تبریز، در سمت چپ جاده تبریز – باسمنج، در روستای کرگج و در جوار رودخانه میدان چایی واقع شده است و نمای آجری آن از کنار جاده کاملاً مشخص است. برای دسترسی به این برج بهتر است از ماشین شخصی استفاده شود زیرا علاوه بر دوری مسیر، مدت زمان مورد نیاز برای بازدید از این بنای تاریخی کم بوده و مکان‌های گردشگری دیگری در کنار آن واقع نشده است.

معماری و بنا

برج خلعت پوشان نمای کاملاً آجری دارد و همانند برج آتش نشانی یکی از قدیمی‌ترین برج‌های تاریخی تبریز است در آن زمان است، و به هیچ عنوان با برج‌های امروزی از نظر ارتفاع قابل قیاس نیست. این برج به شکل منشوری ساخته شده و 16 وجه و سه طبقه (طبقه سوم بدون سقف) دارد. قطر قاعده این کثیرالاضلاعِ 16 ضلعی 5.9 متر است. طبقه اول برج گنبدی و سقف طبقه دوم نیز به سبب ریزش با تیرآهن پوشیده شده است. طبقه سوم بدون سقف است. طبقه سوم به صورت برج کنگره‌ای دندانه‌دار طراحی شده است که در واقع مراسم خلعت پوشی و آیین‌های خاص از آن استفاده می‌شد.

برج خلعت پوشان تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی shahryarnews
برج خلعت پوشان تبریز – عکس از حساب اینستاگرامی shahryarnews

 طاق‌ها در جهات اصلی به شکل جناغی و جوانب دوازده گانه نیز به شکل اسپر طراحی شده و تزئینات آن آجر و کاشی‌های سیاه و آبی‌رنگ است. راه پله طبقه همكف به طبقه اول و پشت بام در گوشه شمال شرقی بنا قرار گرفته است. گفته می‌شود براساس متون و سفرنامه‌های دوره قاجار برج در داخل استخری قرار داشت و ورود به ساختمان به عبور از پلی میسر می‌شد، اما اكنون كانال اطراف برج پر شده و بصورت پیاده رویِ فرش شده در آمده است. از دیگر تغییراتی که در این بنا ایجاد شده است تغییر نمای دندانه‌ای کنگره طبقه آخر است.

سر جان مالکُلم در کتاب خود بنام تاریخ ایران مینویسد:

«چون وضع حکومت چیره بر ایران چنان است که می‌بایست در هر امری ملاحظه شئونات سلطنت بشود بسیاری از آیین‌ها در ایران از این سبب رواج یافته است. هر چیز که نام پادشاهی بر آنست یا از آن شاه است باید با احترام و آزرم با آن عمل نمایند و به گونه ویژه‌ای ادای لوازم آداب کنند، برای نمونه اگر خلعتی از سوی پادشاه به حکام بلد یا کسی دیگر حتی شاهزادگان خانواده پادشاهی فرستاده شود باید به مسافت چند میل به پیشواز آن رفته با سپاسگذاری بسیار خلعت را بپوشد آن گونه که هر استان حاکم نشینی جای ویژه‌ای در بیرون شهر دارد که آن را خلعت پوشان گویند. خلعت پوشان معمولاً چهار میل از شهر بیرون است».

مالکیت این بنا هم اکنون متعلق به دانشگاه تبریز است که قبلاً نیز یک بار اقدام به مرمت و بازسازی برج خلعت پوشان کرده است. اکنون محوطه این برج به  تحقیقات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز اختصاص یافته است.