حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

چکیده:

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال 1395 مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن

فهرست محتوا

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است.

قسمت ورودی حمام نظافت تبریز - عکس از ایسنا
قسمت ورودی حمام نظافت تبریز – عکس از ایسنا

بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و کمک متولیان و مسئولین و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی علی‌رغم وجود شعارها و وعده‌های متنوع مبنی بر بازسازی و مرمت قدیمی‌ترین حمام تاریخی و فعال تبریز هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند. مدیریت حمام نظافت تبریز غلامحسین حقیر انتظار، مرد ۷۵ ساله‌ای است که اظهار می‌کند درآمد و شغل اجدادی آن‌ها از طریق مدیریت حمام به دست می‌آید. این حمام نیز به کمک برادرش عبدلله انتظار اداره شده و از سال ۱۳۵۰ نیز با مجوز و پروانه بیش از ۶۰ سال تحت مدیریت آن‌ها قرار داشته است. همچنین در این گزارش آمده است که با توجه به بازرسی‌ها و بازدیدهای مختلف انجام شده توسط مهندسان معمار، قدمت حمام نظافت به بیش از ۴۰۰ سال پیش می‌رسد.

مدیران این مجموعه که بیش از شصت سال پیش این حمام را از مدیر موقت آن خریداری کرده‌اند تنها از وضعیت نامناسب و نیازمندی به مرمت و بازسازی این حمام شکایت دارند. بنابر اظهار آن‌ها حمام تاکنون از محل هزینه‌های شخصی مرمت و بازسازی شده و هنوز هم نیازمند مرمت‌های بیشتر است، به ویژه بازسازی ستون‌ها.

نمای داخلی حمام نظافت تبریز - عکس از ایسنا
نمای داخلی حمام نظافت تبریز – عکس از ایسنا

وضعیت فعلی حمام نظافت

این حمام ظرفیت خدمت رسانی به ۳۰۰ نفر را دارد، که صبح‌ها در اختیار مردان، سپس تا اواسط ظهر در اختیار زنان و دوباره بعد از ظهر الی عصر در اختیار مردان قرار دارد. در بخش زنان ۳ نفر و در بخش مردان ۵ نفر در حال ارائه خدمات هستند. به گفته مسئولین حمام نظافت این حمام تنها گرمابه فعال تبریز است که مردم از آن استفاده کرده و با گذر زمان و بازسازی‌های بیشتر رغبت به استفاده از گرمابه نظافت رو به افزایش است، زیرا با هر نوع بازسازی، وضعیت بهداشتی و رفاهی حمام نیز بهبود پیدا می‌کند. اما با این همه درآمد این حمام برای اداره زندگی کافی نبوده و تنها به دلیل حفظ شغل اجدادی و زنده نگهداشتن نام آن اداره می‌شود.

توجه: عکس شاخص مطلب از وبسایت تبریز مدرن دریافت شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: