حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

چکیده:

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال 1395 مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن

فهرست محتوا

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است.

قسمت ورودی حمام نظافت تبریز - عکس از ایسنا
قسمت ورودی حمام نظافت تبریز – عکس از ایسنا

بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و کمک متولیان و مسئولین و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی علی‌رغم وجود شعارها و وعده‌های متنوع مبنی بر بازسازی و مرمت قدیمی‌ترین حمام تاریخی و فعال تبریز هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند. مدیریت حمام نظافت تبریز غلامحسین حقیر انتظار، مرد ۷۵ ساله‌ای است که اظهار می‌کند درآمد و شغل اجدادی آن‌ها از طریق مدیریت حمام به دست می‌آید. این حمام نیز به کمک برادرش عبدلله انتظار اداره شده و از سال ۱۳۵۰ نیز با مجوز و پروانه بیش از ۶۰ سال تحت مدیریت آن‌ها قرار داشته است. همچنین در این گزارش آمده است که با توجه به بازرسی‌ها و بازدیدهای مختلف انجام شده توسط مهندسان معمار، قدمت حمام نظافت به بیش از ۴۰۰ سال پیش می‌رسد.

مدیران این مجموعه که بیش از شصت سال پیش این حمام را از مدیر موقت آن خریداری کرده‌اند تنها از وضعیت نامناسب و نیازمندی به مرمت و بازسازی این حمام شکایت دارند. بنابر اظهار آن‌ها حمام تاکنون از محل هزینه‌های شخصی مرمت و بازسازی شده و هنوز هم نیازمند مرمت‌های بیشتر است، به ویژه بازسازی ستون‌ها.

نمای داخلی حمام نظافت تبریز - عکس از ایسنا
نمای داخلی حمام نظافت تبریز – عکس از ایسنا

وضعیت فعلی حمام نظافت

این حمام ظرفیت خدمت رسانی به ۳۰۰ نفر را دارد، که صبح‌ها در اختیار مردان، سپس تا اواسط ظهر در اختیار زنان و دوباره بعد از ظهر الی عصر در اختیار مردان قرار دارد. در بخش زنان ۳ نفر و در بخش مردان ۵ نفر در حال ارائه خدمات هستند. به گفته مسئولین حمام نظافت این حمام تنها گرمابه فعال تبریز است که مردم از آن استفاده کرده و با گذر زمان و بازسازی‌های بیشتر رغبت به استفاده از گرمابه نظافت رو به افزایش است، زیرا با هر نوع بازسازی، وضعیت بهداشتی و رفاهی حمام نیز بهبود پیدا می‌کند. اما با این همه درآمد این حمام برای اداره زندگی کافی نبوده و تنها به دلیل حفظ شغل اجدادی و زنده نگهداشتن نام آن اداره می‌شود.

توجه: عکس شاخص مطلب از وبسایت تبریز مدرن دریافت شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید:

نمای بیرونی خانه علوی تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی @tabrizmunicipality
موزه سفال تبریز تنها موزه زنده سفال در محل خانه علوی

موزه سفال یا موزه زنده سفال یکی از موزه‌های تبریز است که در محل خانه علوی واقع شده است. قدمت این موزه به دوره قاجار و پهلوی برمی‌گردد و چون بانی ساخت آن خوانده‌ی صرافلار بوده است، به همین دلیل گاه خانه صرافلار نیز خوانده می‌شود. این موزه در خیابان شمس تبریزی، روبروی ایستگاه گرو، کوچه صرافلار واقع شده است و پلاک سفالی آن شاید اولین چیزی باشد که در این خانه توجه شما را به خود جلب می‌کند. گفته می‌شود گچبری‌های این خانه زیبا در نوع خود یک شاهکار است. این موزه از این جهت موزه زنده نامیده می‌شود که تمام کارهای سفالگری و جابه‌جایی آن‌ها توسط هنرجویان و اساتید سفالگری در طبقه زیرزمین قابل مشاهده است. سفال‌های مورد استفاده در این موزه به رنگ سفید هستند.

مطالعه کامل »
نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی
عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

مطالعه کامل »
حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص
حمام نوبر تبریز، حمام قدیمی سفره‌خانه سنتی

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

مطالعه کامل »
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای ۱۶ دهنه بزرگ، ۱۰۵ متر طول و ۵ متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

مطالعه کامل »