خانه نیکدل واقع در پیاده‌راه مقصودیه تبریز

خانه نیکدل یکی دیگر از آثار مربوط به دوران قاجار است. این خانه متعلق به ابراهیم نیکدل است: یکی از سرمایه‌داران سرشناس و وارد کنندگان مهم لوازم خانگی. عمده لوازم مهم موجود در خانه نیکدل چرخ خیاطی‌های وارد شده از ژاپن بود. فروشگاه نیکدل درواقع متعلق به فرزندان و نوادگان ابراهیم نیکدل هستند که شغل وی را ادامه داده و تا به امروز نیز در این فروشگاه بزرگ نیکدل در خدمت هم میهنان و همشهریان هستند. خانه نیکدل در پیاده‌راه مقصودیه، قلب تپنده تاریخی‌ترین نقطه شهر تبریز واقع شده و بیشتر لوازمی که در این خانه به چشم می‌خورد مربوط به حرفه و پیشه صاحب خانه می‌شود.

تصویر شاخص برای خانه نیکدل تبریز
تصویر شاخص برای خانه نیکدل تبریز

خانه نیکدل یکی دیگر از خانه‌های تاریخی تبریز و آثار مربوط به دوران قاجار در نزدیکیِ خانه سلماسی (موزه سنجش) است. این خانه متعلق به ابراهیم نیکدل است: یکی از سرمایه‌داران سرشناس و وارد کنندگان مهم لوازم خانگی. عمده لوازم مهم موجود در خانه نیکدل چرخ خیاطی‌های وارد شده از ژاپن بود. البته داستان نیکدل‌ها به اینجا ختم نمی‌شود! اگر اهل تبریز باشید به خوبی آن مغازه‌های فروشگاه لوازم خانگیِ نیکدل را خواهید شناخت. این فروشگاه در واقع متعلق به فرزندان و نوادگان ابراهیم نیکدل هستند که شغل وی را ادامه داده و تا به امروز نیز در این فروشگاه بزرگ نیکدل در خدمت هم میهنان و همشهریان هستند. این خانه به عنوان ستاد مرکزی و دبیرخانه تبریز 2018 مورد استفاده قرار می‌گرفت. خانه نیکدل در پیاده‌راه مقصودیه، قلب تپنده تاریخی‌ترین نقطه شهر تبریز واقع شده است و بیشتر لوازم و اشیایی که در این خانه به چشم می‌خورد مربوط به حرفه و پیشه صاحب خانه، یعنی لوازم خانگی و دوربین است که توسط خود خانواده نیکدل به ایران وارد شده‌اند.

نمایی از خانه نیکدل تبریز. عکس از حساب اینستاگرامی nasrin.saeii
نمایی از خانه نیکدل تبریز. عکس از حساب اینستاگرامی nasrin.saeii

آدرس دقیق خانه نیکدل و دسترسی به آن

خانه نیکدل در خیابان امام، میدان ساعت به طرف پیاده راه تربیت، پیاده راه مقصودیه، پلاک 7 واقع شده است. پس از ورود به پیاده راه مقصودیه این بنا با دیوارهای کوتاهی که دارد حتماً نظر شما را جلب خواهد کرد. همانند سایر مراکز گردشگری و تفریحی تبریز که در نزدیکی میدان ساعت واقع شده‌اند، می‌توانید با اتوبوس‌های خط BRT در ایستگاه تربیت به این خانه دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های منتهی به پایانه خاقانی برای دسترسی به این خانه استفاده کنید، اما باید از خاقانی تا میدان ساعت پیاده بروید (حدود 10 دقیقه فاصله). همچنین ایستگاه مترو میدان ساعت نیز می‌تواند یک گزینه عالی پس از راه‌اندازی این خط از مترو باشد.

درست است که بازدید از این بنا به هنگام شب امکان‌پذیر نیست، اما چون این بنا دارای دیوارهای کوتاهی است، اگر هنگام شب و تاریکی از کنار آن عبور کنید، نورپردازی زیبای این بنا را می‌توانید بدون ورود به خانه تماشا کرده و از آن لذت ببرید. ساعات بازدید از خانه نیکدل به ساعات اداری محدود شده است.

معماری و ویژگی‌های بنای خانه نیکدل تبریز

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، خانه نیکدل یکی از بناهای مربوط به معماری دوره قاجار است و از معدود خانه‌هایی است که در تزئینات آن از آینه کاری استفاده شده است. بیرون از خانه وقتی از پیاده‌راه مقصودیه نزدیک خانه می‌شوید زیبایی دو طبقه بنا را خواهید دید. پس از عبور از درب اصلی، وارد حیاط کوچکی در ضلع جنوبی خواهید شد که به آن حیاط اندرونی گفته می‌شود. این حیاط اندرونی یک طنبی کوچک و چهار اتاق دارد.

پس از بازدید از حیاط زیبای اندرونی و ورود به بنا، پنجره‌هایی با طرح اصیل اسلیمی و ارسی خواهید دید. خانه نیکدل دارای یک تالار بسیار بزرگ در مرکز و دو راهرو و دو اتاق که به آن گوشواره نیز گفته می‌شود دارد. همچنین در ضلع جنوبی بنا، ایوانی با ستون‌های بسیار زیبا به چشم می‌خورد. از تزئینات زیبایی که در این خانه وجود دارد سقف و حوضخانه‌ای با ترکیب بسیار زیبا و همچنین گچبری‌های آینه کاری شده است. طبقه زیرزمین بنا با چند پله دارای حوضخانه و دو راهرو، دو اتاق جانبی در طرفین راهرو و یک اتاق در ضلع شرقی است. سقف حوضخانه و زیرزمین به شکل طاق‌های قوسی طراحی شده است که برای خنکای تابستان آماده شده‌اند.

پس از عبور از حیاط اندرونی و همچنین خودِ خانه نیکدل، به حیاط اندرونی در ضلع شمالی خانه می‌رسید. این حیاط بسیار بزرگ‌تر از حیط اندرونی است و دو حوض سنگی و بسیار زیبا را در خود جای داده است. همچنین راهرویی تعبیه شده که از طریق آن حیاط اندرونی و بیرونی به هم مرتبط هستند و می‌توان بدون عبور از داخل ساختمان در این دو حیاط رفت و آمد کرد.

نمایی از حوضچه های خانه تاریخی نیکدل تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی sana.khanlou
نمایی از حوضچه های خانه تاریخی نیکدل تبریز – عکس از حساب اینستاگرامی sana.khanlou

تاریخچه کوتاه

همانطور که بر روی تندیس «حاج آقا بزرگ نیکدل» نیز نوشته شده است، این خانه تاریخی زیبا پیش از خانواده نیکدل به خاندان قره‌باغی متعلق بود. به گفته یکی از تاریخ‌نگاران تبریزی، کریم مینت نژاد، زمانی ستارخانه ساکن این خانه و مسئول اسب‌های خانه بوده است، که از پس مدتی با دختر سالار قلی خان ازدواج می‌کند و داماد این خانه زیبا می‌شود. شهردار تبریز خانه را در تاریخ 1391 از الحاجیه عصمت السادات هشترودیلر (نیکدل) همسر مرحوم حاج بیوک آقا، خریداری کرده و تندیسی به پاس بزرگداشت حاج آقای نیکدل در حیاط بیرونی آن نصب کرده است. گفته می‌شود خانواده قره‌باغی (مالکان قبلی این ملک که سه نسل آن را در اختیار داشتند)، در کل 4 بنا داشتند که 3 خانه همجوار آن به مرور زمان تخریب شده و تنها این بنا باقی مانده است.

به گزارش شهریار نیوز، برخی نقاشی‌های دیواری این خانه بنا به روایتی پس از ساخت بنا و توسط سه روس که در تبریز زندگی می‌کردند کشیده شده است و تصویر سالارقلی خان مالک قبلی خانه نیز در آن وجود دارد. گویا این روس‌ها با حضور در خانه‌های بزرگ و اشرافی تبریز قصد جاسوسی از این شهر به بلاد روس را داشته‌اند و به بهانه علاقه به خانه‌های معماری ایرانی وارد آن خانه شده‌اند.