ساختمان مرکزی شهرداری تبریز در چهارراه ابوریحان

تا همین چند سال اخیر میدان ساعت و عمارت برج ساعتی که در مرکز شهر می‌بینید مرکز اداری و رسمی شهرداری تبریز بود. تا اینکه در چند سال اخیر یک ساختمان دیگر با فاصله‌ای نسبت زیاد در نزدیکی میدان ابوریحان بنا شد که از نظر مساحت و بزرگی بسیار بزرگ‌تر از عمارت شهرداری مرکز است. این ساختمان با توجه به مساحت بزرگ‌تری که دارد بهتر در خدمت همشهریان خواهد بود. ساختمان قبلیِ شهرداری واقع در میدان ساعت بعد از 75 سال به موزه شهر تبدیل شده است و بازدید از آن حتماً پیشنهاد می‌شود.

ساختمان مرکزی شهرداری تبریز در ابوریحان - عکس از حساب اینستاگرامی masoumeh_dehgan
ساختمان مرکزی شهرداری تبریز در ابوریحان - عکس از حساب اینستاگرامی masoumeh_dehgan

وقتی سخن از ساختمان مرکزی شهرداری تبریز به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن افراد به میدان ساعت و عمارت شهرداری تبریز کشیده می‌شود. همینطور هم هست. تا همین چند سال اخیر میدان ساعت و عمارت برج ساعتی که در مرکز شهر می‌بینید مرکز اداری و رسمی شهرداری تبریز بود. تا اینکه در چند سال اخیر یک ساختمان دیگر با فاصله‌ای نسبت زیاد در نزدیکی میدان ابوریحان بنا شد که از نظر مساحت و بزرگی بسیار بزرگ‌تر از عمارت شهرداری مرکز است. این ساختمان با توجه به مساحت بزرگ‌تری که دارد بهتر در خدمت همشهریان خواهد بود. ساختمان قبلیِ شهرداری واقع در میدان ساعت بعد از 75 سال به موزه شهر تبدیل شده است و یک مکان گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

البته ناگفته نماند مساحت بزرگ‌تر در اینجا تنها به نفع شهرداری نبود! بلکه مقابل ساختمان شهرداری جدید آب نما و پارک و فضای سبزی خلق شده است که همه روزه (به ویژه در روزهای تابستان) به مکانی برای تفریح و سرگرمی تبدیل شده است. مقابل ساختمان جدید شهرداری تبریز یک محل برای پیاده‌روی و لوازم ورزشی نیز در نظر گرفته شده است که روزانه بسیاری از مردم برای پیاده‌روی و قدم‌زنی از آن استفاده می‌کنند. ساخت این مجموعه نوعی رکورد از نظر مدیریت شهری در نظر گرفته می‌شود زیرا گفته می‌شود این مجموعه با 14 هزار متر مربع و 8 و نیم طبقه اداری در بازه زمانی 11 ماه ساخته شده است. البته که این رکورد با رکوردهای جهانی مقایسه نمی‌شود. از امکاناتی که برای این ساختمان در نظر گرفته شده است سیستم اعلان حریق هوشمند، شبکه داخلی نوین ارتباطی به جای سانترال‌های قدیمی، و سیستم‌های هوشمند گرمایشی و سرمایشی است.

آدرس دقیق شهرداری تبریز و دسترسی به آن

شهرداری جدید تبریز در خیابان آزادی، نرسیده به پل ابوریحان (از سمت آبرسان) واقع شده است. ابوریحان یکی از مناطق پر تردد شهر به حساب می‌آید و دسترسی به آن آسان است. اگر از اتوبوس برای دسترسی به شهرداری استفاده می‌کنید از اتوبوس‌های خط 144 آبرسان می‌توانید استفاده کنید. همچنین اکثر اتوبوس‌هایی که منتهی به منظریه، ساختمان سنگی، آبادانی مسکن، و دانشکده فنی هستند نیز در ابوریحان توقف می‌کنند. از طریق تاکسی هم می‌توان از نصف راه (میدان جهاد)، آبرسان، بازار و کل مسیر خیابان آزادی به میدان ابوریحان دسترسی پیدا کرد.

Photo: instagram.com/masoumeh_dehgan