طبیعت و جغرافیای تبریز

بر همگان آشکار است که تبریز در یک منطقه‌ی کوهستانی واقع شده است. شهر تبریز، در غرب استان آذربایجان شرقی در منتهی الیه مشرق و جنوب شرقی جلگه تبریز واقع شده است. در سمت شمال تبریز، کوه‌های پکه‌چین و کوه عون بن علی، در سمت شمال شرق کوه‌های گوزنی و باباباغی، و در سمت شرق آن گردنه پایان، و در سمت جنوب آن دامنه‌های رشته‌کوه سهند واقع شده است. به عبارت دیگر، از سمت شمال، جنوب و شرق، تبریز محدود به کوهستان شده و در سمت غرب آن زمین‌های هموار دشت تبریز و شوره‌زارهای تلخه رود واقع شده است. ارتفاع شهر از سطح دریا در سه‌راهی مرند از ۱۳۴۸ الی ۱۵۶۱ متر در زعفرانیه تبریز متغیر است. شیب‌های تبریز معمولاً به سمت مرکز و غرب تبریز است. شهر تبریز در کل ۲۵۰ کیلومتر مربع است که از سال ۱۲۸۰ از ۷ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

رودخانه‌ها

در کل دو رودخانه از داخل و پیرامون تبریز عبور می‌کند: تلخه‌رود (آجی‌چای) و مهارن‌رود (قوری‌چای). هر دوی این رودخانه‌ها طویل بوده و حتی از شهرهای مجاور استان نیز عبور می‌کنند. تلخه‌رود، که در زبان ترکی به آن آجی چای (رود تلخ) نیز گفته می‌شود، از دامنه‌های جنوبی کوه سبلان شروع شده و پس از عبور از جلگه سراب و قوشه داغ و سهند، وارد تبریز می‌شود. سپس از جنوب غرب تبریز و از گوگان عبور کرده و در نهایت به دریاچه ارومیه می‌ریزد. آب این رودخانه شور است و برای کشاورزی مناسب نیست. رود دیگر، یعنی مهران‌رود که در ترکی به آن قوری‌چای (رودِ خشک) گفته می‌شود، مانند تلخه رود دایمی نیست و یک رود موسمی شمرده می‌شود. آب این رودخانه کمتر بوده و حتی در برخی ماه‌های گرم سال خشک می‌شود. مهارن رود از کوه سهند شروع شده و با عبور از لیقوان و باسمنج به تبریز می‌رسد. سپس این رود با عبور از زمین‌های کشاورزیِ غربی تبریز، در ناحیه شمال‌غربی، به تلخه‌رود می‌پیوندد.

آب و هوا

آب و هوای تبریز برای خود تعریف‌هایی دارد! در حالت کلی می‌توان گفت شهر تبریز در تابستان بسیار گرم و خشک و در زمستان‌ها نیز سرد است. سرمای زمستانی تبریز به دلیل کوهستانی بودن منطقه و به ویژع ارتفاعات بالای کوه‌های اطراف شهر است. در فصل تابستان با وجود باغ‌های زیادی که در اطراف شهر وجود دارد دمای هوا کمی تعدیل و خنک‌تر می‌شود.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: