مدرسه تومانیان تبریز یا مدرسه اسدی یادگار خانواده ارمنی تومانیان

مدرسه تومانیان یکی دیگر از مدارس تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. مدرسه تومانیان در خیابان شریعتی جنوبی (شهناز)، کوچه بارون آواک واقع شده است. این مدرسه در سال 1895 میلادی توسط خانواده‌ی ارمنی با همین نام ساخته شده است. جالب است بدانید اعتبار ساخت این مدرسه هزینه‌ی جهیزیه دختر جوان و ناکام خانواده ارمنی تومانیان ساخته شده است. این بنا وقفی بوده و مدیریت آن با خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان است. از ویژگی‌های بارز این مدرسه اسکلت‌بندی محکم و آجری آن است. نمای ساختمان آجری بوده و قوس‌های نیم‌دایره‌ای در بالای پنجره‌ها به شکل ابرو از زیبایی‌های این ساختمان است.

مدرسه تومانیان تبریز - عکس از وبسایت سرزمین سوغاتی
مدرسه تومانیان تبریز - عکس از وبسایت سرزمین سوغاتی

مدرسه تومانیان یکی دیگر از مدارس تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این مدرسه در خیابان شریعتی جنوبی (شهناز)، کوچه بارون آواک واقع شده و در سال 1895 میلادی توسط خانواده‌ای ارمنی با همین نام ساخته شده است. جالب است بدانید اعتبار ساخت این مدرسه هزینه‌ی جهیزیه دختر جوان و ناکام خانواده ارمنی تومانیان ساخته شده است. این بنا وقفی بوده و مدیریت آن با خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان است.

آدرس دقیق و دسترسی به مدرسه تومانیان تبریز

مدرسه تومانیان نسبتاً در بخش مرکزی تبریز واقع شده است. آدرس دقیق دسترسی به مدرسه عبارتست از: خیابان شریعتی جنوبی، کوچه بارون آواک (حوالی اهراب). دسترسی مدرسه تومانیان از دو مسیر اصلی امکانپذیر است. یک مسیر از طرف خیابان آزادی و سپس خیابان شریعتی جنوبی، که اگر از این سمت می‌آیید توجه کنید که عموماً به چهارراه آخر شنهاز گفته می‌شود. مسیر دوم هم از طریق مسیر اتوبوس BRT و میدان باغ گلستان (یا فجر) است. از طرف باغ گلستان می‌توانید وارد خیابان اهراب شده و یا از خیابان خیام استفاده کنید. هر دوی این خیابان‌ها به کوچه بارون آواک دسترسی دارند.

معماری مدرسه

مدرسه تومانیان در سه طبقه ساخته شده است و از همان ابتدا به عنوان مدرسه ساخته شده است. از ویژگی‌های بارز این مدرسه اسکلت‌بندی محکم و آجری آن است. نمای ساختمان آجری بوده و قوس‌های نیم‌دایره‌ای در بالای پنجره‌ها به شکل ابرو از زیبایی‌های این ساختمان است. این ساختمان آنقدر محکم استوار است که تاکنون هیچ نیازی به تعمیرات جدی نداشته است و تنها اقداماتی که اخیراً برای آن صورت گرفته نم‌زدایی بوده است. همچنین در سر در برخی ورودی‌ها نیز تابلوهایی سنگی با خط ارمنی دیده می‌شود.

در مورد زمان و امکان بازدید از این مکان گردشگری در تبریز نظرات مختلف است! اما اغلب گفته می‌شود بازدید از این مکان برای همگان رایگان است.

توجه: عکس شاخص این نوشته برگرفته از وبسایت سرزمین سوغاتی است.