مسجد امام جمعه تبریز، مسجدی فعال در دل بازار تبریز

چکیده:

مسجد امام جمعه تبریز یکی از چند مساجد تاریخی داخل بازار بزرگ تبریز است. قدمت این مسجد به دوره صفوی بر می‌گردد. مسجد امام جمعه تبریز جنب بازار مسجد جامع، نزدیکی مدرسه طالبیه واقع شده است. از ویژگی‌های مهم این بنا بیست ستون با سر ستون‌های مقرنس و سی گنبد ضربی آجری است که ستون‌ها در چهار ردیف در کنار هم واقع شده‌اند. این مسجد را بازرگانی دیندار به نام حاج علی عمارت کرده که به گزارش سایت همگردی، از بومیان شهر خوی آذربایجان غربی است. مسجد امام جمعه تبریز هم اکنون به عنوان یک مسجد فعال در داخل بازار تبریز میزبان نمازگزاران و سایر مراسم‌های مذهبی است.

مسجد امام جمعه تبریز - عکس از وبسایت iqna
مسجد امام جمعه تبریز - عکس از وبسایت iqna

فهرست محتوا

مسجد امام جمعه تبریز یکی دیگر از چند مسجد بزرگ در داخل بازار بزرگ مسقف تبریز و است. از این مسجد اغلب به عنوان یکی از مساجد تاریخی تبریز یاد می‌شود. قدمت این مسجد بزرگ، مانند بسیاری از مساجد دیگر در این بازار بزرگ به دوره صفوی بر می‌گردد. این مسجد در تاریخ ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۱۷۸ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است. مسجد امام جمعه تبریز در داخل بازار، در جنب بازار مسجد جامع، نزدیکی مدرسه طالبیه واقع شده است. از ویژگی‌های مهم این بنا بیست ستون با سر ستون‌های مقرنس و سی گنبد ضربی آجری است که ستون‌ها در چهار ردیف (هر ردیف پنج ستون) در کنار هم واقع شده‌اند.

با توجه به گزارشی که در وبسایت شهرداری تبریز درج شده است، این مسجد را بازرگانی دیندار به نام حاج علی به تاریخ ۱۲۵۵ هجری قمری عمارت کرده است و به گزارش وبسایت همگردی، این فرد از بومیان افراد شهر خوی در آذربایجان غربی است. همچنین در سمت غربی مسجد امام جمعه، مسجد زمستانی کوچک و تالار مانندی قرار گرفته است که درب آن به کفشکن مسجد بزرگ باز می‌شود. مسجد امام جمعه تبریز هم اکنون نیز به عنوان یک مسجد فعال در داخل بازار تبریز میزبان نمازگزاران و همچنین سایر مراسم‌های مذهبی است. همچنین در این مسجد نیز مانند سایر مسجدهای فعال دیگر در سطح شهر، جلسه‌های مختلف تفسیر، قرآن، نمازو غیره برپا می‌شود و ممکن است به هنگام بازدید از این مسجد، که درب ورودی نسبتاً کوچکی دارد، با یکی از این جلسات مواجه شوید!

دسترسی به مسجد امام جمعه تبریز

مسجد امام جمعه تبریز در داخل بازار تبریز واقع شده است و هم اکنون نیز به عنوان یک مسجد در آن فعالیت می‌کند. جهت دسترسی به بازار تبریز می‌توانید از تمام اتوبوس‌های منتهی به مرکز شهر، پایانه خاقانی و همچنین پایانه سه راهی امین (محققی) استفاده کرده و با کمی پیاده‌روی در اطراف بازار به این مسجد زیبا و گمنام برسید. البته گمنام از این جهت که معمولاً این مسجد در لیست برترین‌های گردشگری شهر تبریز قرار نمی‌گیرد.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید:

نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی
عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

مطالعه کامل »
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

مطالعه کامل »
حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص
حمام نوبر تبریز، حمام قدیمی سفره‌خانه سنتی

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

مطالعه کامل »
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای ۱۶ دهنه بزرگ، ۱۰۵ متر طول و ۵ متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

مطالعه کامل »