مسجد ملا کربلایی علی واقع در پیاده راه تربیت تبریز

چکیده:

مسجد ملا کربلایی علی، یکی از مساجد تاریخی تبریز واقع در پیاده‌راه تربیت است. این مسجد تاکنون توجه زیادی از سوی گردشگران و مسئولین حوزه گردشگری جلب نکرده است. این مسجد مربوط به دوره پهلوی اول است و به دلیل قرار گیریِ در بازار تربیت، عمده نمازگزاران این مسجد را اصناف، کسبه و بازاریان پیاده‌راه مهم تربیت تبریز تشکیل می‌دهد و به عنوان یک مکان مذهبی شناخته می‌شود و بیشتر یک اثر ملی است، نه یک مکان گردشگری یا تفریحی. مسجد ملا کربلایی علی، به جز اطلاعات قید شده اطلاعات ثبت شده‌ی دیگری ندارد و باید برای شناخت بهتر این مسجد تحقیقاتی صورت پذیرد.

مسجد ملا کربلایی علی از وبسایت نسیم تبریز
مسجد ملا کربلایی علی از وبسایت نسیم تبریز

فهرست محتوا

مسجد ملا کربلایی علی، یکی از مساجد تاریخی شهر تبریز واقع در پیاده‌راه تربیت است. این مسجد یا اثر تاریخی در تاریخ ۱۸ اسفندماه سال ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۵۱۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. متاسفانه مسجد ملا کربلایی علی تاکنون توجه زیادی از سوی گردشگران و همچنین مسئولین حوزه گردشگری به خود جلب نکرده است. شاید اگر از تبریزیان و کسانی که در پیاده‌راه تربیت زیاد گذر می‌کنند آدرس این مسجد را بپرسید اطلاعی از آن نداشته باشند. این مسجد مربوط به دوره پهلوی اول است و به دلیل قرار گیریِ آن در بازار تربیت، عمده نمازگزاران این مسجد را اصناف، کسبه و بازاریان این پیاده‌راه مهم شهر تبریز تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، این مسجد بیشتر به عنوان یک مکان مذهبی شناخته می‌شود نه یک اثر  ملی، تاریخی و گردشگری تبریز. مسجد ملا کربلایی علی، به جز اطلاعات قید شده اطلاعات ثبت شده‌ی دیگری ندارد و باید برای شناخت بهتر این مسجد تحقیقاتی انجام گرفته و نتایج آن ثبت و منتشر شود.

آدرس دقیق مسجد ملا کربلایی علی و دسترسی به آن

مسجد ملا کربلایی علی در خیابان امام، خیابان (یا پیاده راه) تربیت، روبه‌روی کوچه کرباسی واقع شده است. دسترسی به مسجد ملا کربلائی علی، یا بهتر است بگوییم پیاده‌راه تربیت به چند طریق ممکن است. اگر می‌خواهید از اتوبوس استفاده کنید، می‌توانید از خط BRT استفاده کرده و در ایستگاه تربیت پیاده شوید که دقیقاً مقابل درب تربیت از طرف میدان ساعت قرار دارد. همچنین می‌توانید از تمام خطوط اتوبوس شهری منتهی به پایانه محققی (یا سه راهی امین) از سمت خیابان فردوسی دسترسی داشته باشید و با کمتر از ۵ دقیقه پیاده‌روی به تربیت برسید. زمان بازدید از این مسجد مشخص نیست، زیرا دارای کاربرد مذهبی بوده و بازدید از آن تابع قوانین مربوط به امکان مذهبی و مساجد است.

توجه: تصویر شاخص این مطلب برگرفته از وبسایت نسیم تبریز است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

1 دیدگاه دربارهٔ «مسجد ملا کربلایی علی واقع در پیاده راه تربیت تبریز»

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید:

نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی
عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

مطالعه کامل »
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

مطالعه کامل »
حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص
حمام نوبر تبریز، حمام قدیمی سفره‌خانه سنتی

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

مطالعه کامل »
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای ۱۶ دهنه بزرگ، ۱۰۵ متر طول و ۵ متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

مطالعه کامل »