مسجد ملا کربلایی علی واقع در پیاده راه تربیت تبریز

مسجد ملا کربلایی علی، یکی از مساجد تاریخی تبریز واقع در پیاده‌راه تربیت است. این مسجد تاکنون توجه زیادی از سوی گردشگران و مسئولین حوزه گردشگری جلب نکرده است. این مسجد مربوط به دوره پهلوی اول است و به دلیل قرار گیریِ در بازار تربیت، عمده نمازگزاران این مسجد را اصناف، کسبه و بازاریان پیاده‌راه مهم تربیت تبریز تشکیل می‌دهد و به عنوان یک مکان مذهبی شناخته می‌شود و بیشتر یک اثر ملی است، نه یک مکان گردشگری یا تفریحی. مسجد ملا کربلایی علی، به جز اطلاعات قید شده اطلاعات ثبت شده‌ی دیگری ندارد و باید برای شناخت بهتر این مسجد تحقیقاتی صورت پذیرد.

مسجد ملا کربلایی علی از وبسایت نسیم تبریز
مسجد ملا کربلایی علی از وبسایت نسیم تبریز

مسجد ملا کربلایی علی، یکی از مساجد تاریخی شهر تبریز واقع در پیاده‌راه تربیت است. این مسجد یا اثر تاریخی در تاریخ 18 اسفندماه سال 1387 با شماره ثبت 25192 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. متاسفانه مسجد ملا کربلایی علی تاکنون توجه زیادی از سوی گردشگران و همچنین مسئولین حوزه گردشگری به خود جلب نکرده است. شاید اگر از تبریزیان و کسانی که در پیاده‌راه تربیت زیاد گذر می‌کنند آدرس این مسجد را بپرسید اطلاعی از آن نداشته باشند. این مسجد مربوط به دوره پهلوی اول است و به دلیل قرار گیریِ آن در بازار تربیت، عمده نمازگزاران این مسجد را اصناف، کسبه و بازاریان این پیاده‌راه مهم شهر تبریز تشکیل می‌دهد. به همین دلیل، این مسجد بیشتر به عنوان یک مکان مذهبی شناخته می‌شود نه یک اثر  ملی، تاریخی و گردشگری تبریز. مسجد ملا کربلایی علی، به جز اطلاعات قید شده اطلاعات ثبت شده‌ی دیگری ندارد و باید برای شناخت بهتر این مسجد تحقیقاتی انجام گرفته و نتایج آن ثبت و منتشر شود.

آدرس دقیق مسجد ملا کربلایی علی و دسترسی به آن

مسجد ملا کربلایی علی در خیابان امام، خیابان (یا پیاده راه) تربیت، روبه‌روی کوچه کرباسی واقع شده است. دسترسی به مسجد ملا کربلائی علی، یا بهتر است بگوییم پیاده‌راه تربیت به چند طریق ممکن است. اگر می‌خواهید از اتوبوس استفاده کنید، می‌توانید از خط BRT استفاده کرده و در ایستگاه تربیت پیاده شوید که دقیقاً مقابل درب تربیت از طرف میدان ساعت قرار دارد. همچنین می‌توانید از تمام خطوط اتوبوس شهری منتهی به پایانه محققی (یا سه راهی امین) از سمت خیابان فردوسی دسترسی داشته باشید و با کمتر از 5 دقیقه پیاده‌روی به تربیت برسید. زمان بازدید از این مسجد مشخص نیست، زیرا دارای کاربرد مذهبی بوده و بازدید از آن تابع قوانین مربوط به امکان مذهبی و مساجد است.

توجه: تصویر شاخص این مطلب برگرفته از وبسایت نسیم تبریز است.