موزه بازار و مشاغل تبریز اولین موزه‌ی مشاغل در ایران

یکی از جدید‌ترین موزه‌های تبریز موزه بازار و مشاغل نام دارد. این موزه، در نوع خود، اولین موزه‌ی مشاغل در ایران است که با مساحت 2000 متر مربع، کنار یخچال تاریخی صادقیه و در حاشیه مهرانه رود احداث شده است. نمونه‌ها و آثار ارائه شده در موزه مشاغل تبریز به همت دو برادر مطرح تبریز، آقای سرابی و برادرشان تهیه، جمع‌آوری و خریداری شده است. اشیای قابل مشاهده در این موزه متعلق به لوازم، اشیا و وسایل قدیمی مشاغل قدیمی در تبریز است که هزینه‌ی تهیه و نگهداری آن بیش از همه بر عهده‌ی دو برادر سرابی بوده است. یکی از نکات جالبی که در این موزه وجود دارد این است که صدای مشاغل مختلف در غرفه‌های مربوطه نیز پخش می‌شود و حس قدم‌زنی در بازار سنتی تبریز را بیش از پیش برمی‌انگیزد. این مشاغل همگی مشاغل سنتی هستند که شاید تاکنون بسیاری از آن‌ها دیگر وجود نداشته باشند. از نکات جالب و ریز دیگر در این موزه اینکه نام، شماره تلفن، آدرس و وسایل موجود در هریک از دکان‌ها، حتی سردر تابلوی ورودی، برگرفته از مشخصات واقعی و موجود در بازار تاریخی تبریز هستند. این موزه در سال 1395 احداث شده است، و متأسفانه باخبر شدیم در سال جاری (سال 99) برچیده شد.

سردر ورودی موزه مشاغل تبریز - عکس از تبریز پدیا
سردر ورودی موزه مشاغل تبریز - عکس از تبریز پدیا

یکی از جدید‌ترین موزه‌های تبریز موزه بازار و مشاغل نام دارد. این موزه، در نوع خود، اولین موزه‌ی مشاغل در ایران است که با مساحت 2000 متر مربع، کنار یخچال تاریخی صادقیه و در حاشیه مهران رود احداث شده است: یعنی در جنب بازار تاریخی تبریز که دارای معماری بازار سنتی  بوده و تحت نظارت و حمایت شهرداری منطقه هشت تبریز قرار دارد. طراحی و ساخت این موزه به گونه‌ای است که با ورود به آن، حس بازار قدیمی و سنتی را با تمام وجود احساس خواهید کرد. نمونه‌ها و آثار ارائه شده در موزه مشاغل تبریز به همت دو برادر مطرح تبریز، آقای سرابی و برادشان تهیه، جمع‌آوری و خریداری شده است.

اشیای داخل موزه بازار و مشاغل تبریز

همانطور که از نام آن نیز پیداست، اشیای قابل مشاهده در این موزه متعلق به لوازم، اشیا و وسایل قدیمی مشاغل قدیمی در تبریز است که هزینه‌ی تهیه و نگهداری آن بیش از همه بر عهده‌ی دو برادر سرابی بوده است. یکی از نکات جالبی که در این موزه وجود دارد این است که صدای مشاغل مختلف در غرفه‌های مربوطه نیز پخش می‌شود و حس قدم‌زنی در بازار سنتی تبریز را بیش از پیش برمی‌انگیزد. در میان این صداها همچنین صدای مشتریان، همهمه بازار و فروشندگان و دکان‌داران نیز به گوش می‌رسد.

در کل این موزه به سه طبقه تقسیم می‌شود: یک طبقه به موزه بازار و طبقات دیگر به نمایشگاه تصاویر و آثار هنری مربوطه اختصاص یافته است. به محض ورود به این موزه، وارد سالنی بزرگ می‌شود که مشاغل و حرفه‌های آذربایجان و تبریز قدیم در دور تا دور آن به شکل دکان‌های سنتی و قدیمی مواجه می‌شوید. این مشاغل همگی مشاغل سنتی هستند که شاید تاکنون بسیاری از آن‌ها دیگر وجود نداشته باشند، اما نه همه‌ی آن‌ها. از جمله مشاغل و دکان‌های این موزه می‌توان به دکان‌های عکاسی، داروخانه (دواخانه)، رنگ‌رزی (بویاقچی)، دوزندگی یا خیاطی‌، اداره تلگراف، تجارت‌خانه، صحاف‌خانه، عطاری، آهنگری، بقالی، بنکداری و نجاری اشاره کرد.

از مشاغل عکاسی قدیمی تبریز - عکس از تبریزپدیا
از مشاغل عکاسی قدیمی تبریز – عکس از تبریزپدیا

از نکات جالب و ریز دیگر در این موزه اینکه نام، شماره تلفن، آدرس و وسایل موجود در هریک از دکان‌ها، حتی سردر تابلوی ورودی، برگرفته از مشخصات واقعی و موجود در بازار تاریخی تبریز هستند. البته توجه داشته باشید که لوازم و اشیای کار در داخل دکان‌ها همگی از گذشته باقی مانده‌اند و تنها بخشی از دکوراسیون و تزئینات شبیه‌سازی شده است. و اینکه برای حفاظت بهتر از این موزه، امکان ورود به دکان‌ها وجود ندارد و بازدید از اشیا و ویترین تنها از پشت شیشه مغازه امکان‌پذیر خواهد بود. البته با توجه به نورپردازی سنتی و عالی، که همگی با استفاده از طرح‌های قدیمی، کلاسیک، چراغ‌های سقفی، لوسترهای بزرگ و مشعل‌شکل، همه چیز به خوبی و با جزئیات تمام قابل مشاهده است. رنگ غالب بر دکوراسیون و آجرهای ساختمان موزه نیز رنگ‌های قهوه‌ای، فیروزه‌ای و سفید هستند.

دسترسی و آدرس موزه مشاغل تبریز

موزه مشاغل دقیقاً در انتهای بازار تبریز، نقطه اتصال بازار به مهرانه رود (پل قاری)، کنار یخچال تاریخی صادقیه واقع شده است. از آنجا که بازار تبریز در قسمت مرکزی شهر واقع شده است، و با توجه به وسعتی که دارد، دسترسی به آن به راحتی از تمام نقاط شهر میسر است.

یکی از دکان های موجود در موزه - عکس از تبریزپدیا
یکی از دکان های موجود در موزه – عکس از تبریزپدیا

طول عمر کوتاهِ موزه!

این موزه در سال 1395 احداث شده است، و متأسفانه باخبر شدیم در سال جاری (سال 99) برچیده شد. این موزه با استقبال بسیار گسترده‌ای توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از مقامات شهری پر شور و نشاط افتتاح شده و بازدید از آن نیز رایگان بود. اما با توجه به وجود اختلافاتی در خصوص تعیین تکلیف آثار میان مالک و مدیران شهرداری، همزمان با روز جهانی موزه، این مکان به دلیل عدم توجه متولیان و مسئولان شهر توسط رضا سرابی اقدم جمع‌آوری و برچیده شد. خبر کامل برچیده شدن موزه مشاغل تبریز که یکی از پرافسوس‌ترین خبرهای حوزه‌ی گردشگری تبریز است را در خبرگزاری ایرنا مطالعه فرمایید.