موزه سنگی تبریز (موزه سنگ‌نگاره‌های تبریز) – موزه‌ای از جنس سنگ

موزه سنگی تبریز یکی از موزه‌های دیدنی شهر تبریز است که همانطور که از نام آن پیداست، به نمایش آثار سه هزارساله سنگ‌نگاره‌های تمدن‌های باستانی شهر تبریز می‌پردازد و مشابه آن در شهر مراغه قرار دارد. اشیا و آثار به نمایش درآمده در موزه سنگی تبریز در واقع نشانگر هنرهای سنگ‌نگاره‌ای، صخره‌ای، آثار تاریخی و هنری تمدن‌های قدیمی شهر تبریز به حساب می‌آیند که هم‌اکنون در جوار موزه آذربایجان واقع شده است. موزه سنگی تبریز در بافت مرکزی شهر در خیابان امام خمینی، میدان ساعت به طرف چهارراه شهید بهشتی، نرسیده به مسجد کبود واقع شده است. انتقادی که برای این موزه وارد می‌آید معمولاً به دلیل قرارگیری این آثار در فضای باز و تحت تأثیر شرایط جوی، آب‌وهوایی و برف و باران است.

قوچ سنگی در موزه سنگی تبریز
قوچ سنگی در موزه سنگی تبریز

موزه سنگی تبریز یکی دیگر از موزه‌های دیدنی شهر تبریز است که بنا به روایتی به زبان سنگ سخن می‌گوید! همانطور که از نام آن نیز پیداست، این موزه به نمایش آثار سه هزارساله سنگ‌نگاره‌های تمدن‌های باستانی شهر تبریز می‌پردازد و مشابه آن در شهر مراغه قرار دارد. اشیا و آثار به نمایش درآمده در موزه سنگی تبریز در واقع نشانگر هنرهای سنگ‌نگاره‌ای، صخره‌ای، آثار تاریخی و هنری تمدن‌های قدیمی شهر تبریز به حساب می‌آیند که هم‌اکنون در جوار موزه آذربایجان واقع شده است.

دسترسی و آدرس موزه سنگی تبریز

این موزه در جوار فضای باز موزه آذربایجان واقع شده است و آدرس آن دقیقاً با آدرس موزه آذربایجان یکسان است. موزه سنگی تبریز در بافت مرکزی شهر در خیابان امام خمینی، میدان ساعت به طرف چهارراه شهید بهشتی، نرسیده به مسجد کبود قرار گرفته است. یکی از بهترین روش‌ها برای دسترسی به این قسمت از شهر استفاده از خطوط اتوبوسرانی BRT و پیاده‌شدن در ایستگاه موزه آذربایجان است. می‌توان از خطوط مترو نیز با کمی پیاده‌روی (حدود 10 دقیقه از ایستگاه میدان ساعت) برای دسترسی به این موزه استفاده کرد.

اشیای داخل موزه

اشیای موجود در این موزه عبارتند از سنگواره‌های بسیار ارزشمند و قدیمی از دوره‌های ساسانی، ایلخنی و صفوی است که تاریخ و تمدن شهر تبریز و گذشتگان را به نمایش گذاشته است. البته ناگفته نماند که این موزه مجموعه کاملی در این زمینه محسوب می‌شود که انواع سنگ‌نگاره‌ها از جمله  سنگ مزار، سرستون، ته ستون، کتیبه،‌ پیکره های انسانی متعلق به سه هزار سال قبل و همچنین سنگ قبر دوره های مختلف تاریخی است را در خود به نمایش گذاشته است.

البته باید توجه داشت که این موزه در اصل بخشی از یک موزه پرآوازه دیگر با نام موزه آذربایجان است و به همین دلیل اگر قصد بازدید از موزه آذربایجان را داشته باشید، بهتر است سری به موزه سنگی تبریز نیز بزنید.

انتقاد‌های وارد آمده به موزه سنگ‌نگاره‌های تبریز

موزه‌ها یادگار گذشتگان هستند، به ویژه وقتی تمدن و تاریخ کهن سه هزارساله را مد نظر قرار می‌دهیم، چنین موزه‌های بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کنند. ولی انتقادی که برای این موزه وارد می‌آید معمولاً به دلیل قرارگیری این آثار در فضای باز و تحت تأثیر شرایط جوی، آب‌وهوایی و برف و باران است.