موزه شهدای ۲۷ دی (واقع در دانشگاه تبریز)

چکیده:

موزه شهدای 27 دی، یکی از موزه‌های مربوط به شهدای تبریز است که در داخل دانشگاه تبریز واقع شده که گاه به آن موزه شهدای دانشگاه تبریز نیز گفته می‌شود. در این موزه، عکس‌ها، وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌های 22 شهید نگهداری می‌شود که طی بمباران 27 دی در سال 1365 در دانشکده فنی شهید شده‌اند. سید محمدتقی علوی در خصوص هدف این موزه اظهار دارد «با راه‌اندازي اين موزه نه تنها ياد و خاطره سال‌هاي جنگ و جهاد در بين ما زنده مي‌شود، بلكه با ديدن وصيت‌نامه‌ها و وسايل به جا مانده از شهدا به رسالت خودمان در قبال آنهايي كه رفتند تا ما با شرف و آزادي زندگي كنيم، آگاه‌تر مي شويم».

موزه شهدای 27 دی - عکس از ویکی پدیا
موزه شهدای 27 دی - عکس از ویکی پدیا

فهرست محتوا

موزه شهدای ۲۷ دی، یکی دیگر از موزه‌های مربوط به شهدای تبریز است که شاید به دلیل مکان قرارگیری آن، زیاد مورد استقبال و دسترسی عموم قرار نداشته است. این موزه در تبریز در داخل دانشگاه تبریز واقع شده است که گاه به  آن موزه شهدای دانشگاه تبریز نیز گفته می‌شود. در این موزه، عکس‌ها، وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌های ۲۲ شهید نگهداری می‌شود که طی بمباران ۲۷ دی در سال ۱۳۶۵ در دانشکده فنی شهید شده‌اند. زیربنای کل این موزه ۸۰۰ متر از محل کارگاه دانشکده فنی تبریز تعبیه شده است و گفته می‌شود در سال ۱۳۸۸ افتتاح شده است. سید محمدتقی علوی در خصوص هدف این موزه اظهار دارد «با راه‌اندازی این موزه نه تنها یاد و خاطره سال‌های جنگ و جهاد در بین ما زنده می‌شود، بلکه با دیدن وصیت‌نامه‌ها و وسایل به جا مانده از شهدا به رسالت خودمان در قبال آنهایی که رفتند تا ما با شرف و آزادی زندگی کنیم، آگاه‌تر می شویم». اسامی شهدای بمباران ۲۷ دی عبارتند از: هاشم اخترشمار، عباس ارشدی‌پور، بیاض‌علی اسدی‌فرد، یعقوب اسماعیل‌زاده جیقه، سعید امیرخانی، مهدی امیرکاظمی، سیدمحسن امین جواهری، مرتضی جابری، عادل جعفری نویمی‌پور، ایرج (سجاد) خلوتی، حسین رضاپور، علیرضا رضوانجو، مرتضی زمانپور نیاوران، حسین شیرین سرند، شیرزاد شریفی، صدیار صفری، علی فصیح کجابادی، رحمان قفل‌گری، علیرضا کریمی وفایی‌پور، محسن محمدی غریبانی، فؤادالدین محمودی‌نیا دهشتران و حمیدرضا ملکوتی‌خواه.

آدرس دقیق و دسترسی به موزه شهدای ۲۷ دی

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، این موزه در داخل دانشگاه تبریز واقع شده است و برای دسترسی به آن در واقع باید ابتدا به دانشگاه تبریز دسترسی پیدا کنید.  دانشگاه تبریز در چهارراهی با همین نام واقع شده است که به فلکه دانشگاه مشهور است. فلکه دانشگاه در فاصله نزدیکی از چهارراه آبرسانی واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان و سر راست است و می‌توان با استفاده از خطوط اتوبوس‌رانی و همچنین مسیرهای تاکسی به راحتی به آن دست یافت.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: