موزه شهدای 27 دی (واقع در دانشگاه تبریز)

موزه شهدای ۲۷ دی، یکی از موزه‌های مربوط به شهدای تبریز است که در داخل دانشگاه تبریز واقع شده که گاه به آن موزه شهدای دانشگاه تبریز نیز گفته می‌شود. در این موزه، عکس‌ها، وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌های ۲۲ شهید نگهداری می‌شود که طی بمباران ۲۷ دی در سال ۱۳۶۵ در دانشکده فنی شهید شده‌اند. سید محمدتقی علوی در خصوص هدف این موزه اظهار دارد «با راه‌اندازی این موزه نه تنها یاد و خاطره سال‌های جنگ و جهاد در بین ما زنده می‌شود، بلکه با دیدن وصیت‌نامه‌ها و وسایل به جا مانده از شهدا به رسالت خودمان در قبال آنهایی که رفتند تا ما با شرف و آزادی زندگی کنیم، آگاه‌تر می شویم.» زیربنای کل این موزه 800 متر از محل کارگاه دانشکده فنی تبریز تعبیه شده است.

موزه شهدای 27 دی - عکس از ویکی پدیا
موزه شهدای 27 دی - عکس از ویکی پدیا

موزه شهدای 27 دی، یکی دیگر از موزه‌های مربوط به شهدای تبریز است که شاید به دلیل مکان قرارگیری آن، زیاد مورد استقبال و دسترسی عموم قرار نداشته است. این موزه در تبریز در داخل دانشگاه تبریز واقع شده است که گاه به  آن موزه شهدای دانشگاه تبریز نیز گفته می‌شود. در این موزه، عکس‌ها، وصیت‌نامه‌ها و دست‌نوشته‌های 22 شهید نگهداری می‌شود که طی بمباران 27 دی در سال 1365 در دانشکده فنی شهید شده‌اند. زیربنای کل این موزه 800 متر از محل کارگاه دانشکده فنی تبریز تعبیه شده است و گفته می‌شود در سال 1388 افتتاح شده است. سید محمدتقی علوی در خصوص هدف این موزه اظهار دارد «با راه‌اندازي اين موزه نه تنها ياد و خاطره سال‌هاي جنگ و جهاد در بين ما زنده مي‌شود، بلكه با ديدن وصيت‌نامه‌ها و وسايل به جا مانده از شهدا به رسالت خودمان در قبال آنهايي كه رفتند تا ما با شرف و آزادي زندگي كنيم، آگاه‌تر مي شويم». اسامی شهدای بمباران 27 دی عبارتند از: هاشم اخترشمار، عباس ارشدي‌پور، بياض‌علي اسدي‌فرد، يعقوب اسماعيل‌زاده جيقه، سعيد اميرخاني، مهدي اميركاظمي، سيدمحسن امين جواهري، مرتضي جابري، عادل جعفري نويمي‌پور، ايرج (سجاد) خلوتي، حسين رضاپور، عليرضا رضوانجو، مرتضي زمانپور نياوران، حسين شيرين سرند، شيرزاد شريفي، صديار صفري، علي فصيح كجابادي، رحمان قفل‌گري، عليرضا كريمي وفايي‌پور، محسن محمدي غريباني، فؤادالدين محمودي‌نيا دهشتران و حميدرضا ملكوتي‌خواه.

آدرس دقیق و دسترسی به موزه شهدای 27 دی

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، این موزه در داخل دانشگاه تبریز واقع شده است و برای دسترسی به آن در واقع باید ابتدا به دانشگاه تبریز دسترسی پیدا کنید.  دانشگاه تبریز در چهارراهی با همین نام واقع شده است که به فلکه دانشگاه مشهور است. فلکه دانشگاه در فاصله نزدیکی از چهارراه آبرسانی واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان و سر راست است و می‌توان با استفاده از خطوط اتوبوس‌رانی و همچنین مسیرهای تاکسی به راحتی به آن دست یافت.