موزه فوتبال آذربایجان یکی دیگر از اولین های تبریز

موزه فوتبال آذربایجان، اولینی دیگر برای ایران است که در شهریورماه سال 1398 در محل جدید خود افتتاح شده است. در سال 1398، تمام اشیا و اسناد موجود در این موزه به محل جدید خود با زیربنای بیش از 2100 متر واقع در ایستگاه راهنمایی منتقل شده و مورد بهره برداری قرار گرفت. بسیاری بر این باور هستند که این موزه برای اولین بار در همین محل افتتاح شده است. این موزه متعلق به فوتبال و فوتبالی‌هاست. در این موزه اسناد تاریخی، انواع کاپ‌ها، مدال‌ها، پیراهن‌ها و لباس‌های ورزشی قهرمانان بازه‌ی زمانی 1265 الی 1395 نگهداری می‌شود. افتتاح، جمع‌آوری، تهیه و تحقیق تمام این اشیا مدیون تلاش‌های آقای ایوب نیکنام لاله است.

موزه فوتبال آذربایجان - مهرنیوز
موزه فوتبال آذربایجان - مهرنیوز

موزه فوتبال آذربایجان، اولینی دیگر برای ایران است که به تازگی در شهریورماه سال 1398 در محل جدید خود افتتاح شده است. این موزه تبریز در اصل در سال 1393 توسط مهندس ایوب نیکنام لاله، و دکتر فرهاد روشنی (شهردار وقت منطقه 6) در محل قبلی خود، یعنی پارک بانوان یا رضوان (شهرک امام) افتتاح گردید. اما این مکان از مرکز شهر به دور بود کمتر کسی حتی نام این موزه را شنیده بود. بنابراین، در سال 1398، تمام اشیا و اسناد موجود در این موزه به محل جدید خود با زیربنای بیش از 2100 متر واقع در ایستگاه راهنمایی منتقل شده و به همراه فاز دوم با مدیریت مهندس باقر خوشنواز (شهردار وقت منطقه 2 و دکتر ایرج شهین باهر (شهردار وقت تبریز) با حضور پیشکسوتان فوتبال و چهره‌های تأثیرگذار فوتبال تبریز افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. با توجه به اینکه محل جدید این موزه در یک مسیر پرتردد شهر واقع شده است، بسیاری بر این باور هستند که این موزه برای اولین بار در همین محل افتتاح شده است. به گزارش وبسایت شهرداری منطقه 2 تبریز، ایرج شهین باهر با اشاره به اینکه علاقمندی شهروندان ورزش دوست تبریز به دو تیم تراکتورسازی و ماشین‌سازی محرک و عاملی موثر برای تاسیس این موزه بوده است افزود: این موزه می‌تواند به یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری استان بدل شود.

موزه فوتبال تبریز - کجارو
موزه فوتبال تبریز – کجارو

البته ناگفته نماند که بنابر نوشته‌ای، فوتبال توسط آمریکایی‌ها برای اولین بار وارد مدرسه مموریال تبریز شده و به تدریج به سایر شهرهای ایران توسعه یافته است.

اشیای داخل موزه

همانطور که از نامش نیز پیداست، این موزه متعلق به فوتبال و فوتبالی‌هاست. در این موزه اسناد تاریخی، انواع کاپ‌ها، مدال‌ها، پیراهن‌ها و لباس‌های ورزشی قهرمانان بازه‌ی زمانی 1265 الی 1395 در سه طبقه مجزا نگهداری می‌شود. افتتاح، جمع‌آوری، تهیه و تحقیق تمام این اشیا و کل موزه مدیون تلاش‌های بیست ساله آقای ایوب نیکنام لاله است که علاوه بر زحمات و تلاش‌های فراوان، یک کتاب بسیار ارزشمند برای تاریخ فوتبال تبریز (از مموریال تا تراکتور) ارائه کرده است.

فضاسازیِ موزه محوطه و ساختمان موزه نیز بسیار زیبا و درخور نام موزه فوتبال است. چرا که تمام اشکال و وسایل مورد استفاده برای تزئینات این ساختمان همگی فوتبالی هستند! از پوشش چمن مصنوعی گرفته تا دروازه‌ها و تعدادی توپ فوتبال عظیم الجثه که از نمایی دور فوتبالی بودن این موزه را گوشزد می‌کند.

دسترسی و آدرس موزه فوتبال آذربایجان

آدرس دقیق این موزه دیدنی از این قرار است: بلوار 29 بهمن به سمت راهنمایی، بعد از بیمارستان 29 بهمن، اول زعفرانیه (ایستگاه راهنمایی). بلوار 29 بهمن یکی از پرترددترین و عریض‌ترین خیابان‌های تبریز است که امتداد خیابان چایکنار واقع شده است. بنابراین از تمام نقاط شهر می‌توانید به راحتی به این خیابان دسترسی داشته باشید.