موزه قرآن و کتابت تبریز در محل مسجد صاحب الامر

موزه قرآن و کتابت، یکی دیگر از موزه‌های شهر تبریز با موضوع معنویت و مذهب است که در محل مسجد صاحب الامر در مرکز شهر تبریز واقع شده است. در این موزه، همانطور که از نامش نیز پیداست، نسخ‌های نفیسی از قرآن که به دوره‌های گوناگون تاریخ مربوط می‌شوند نگهداری می‌شود. از جمله بارزترین و باارزش‌ترین قرآن موجود در این موزه قرآنی (تک برگ) است که با خط کوفی، و با دست خط حضرت علی بن موسی الرضا بر روی تکه‌ای از پوست آهو نوشته شده است که گفته می‌شود قدمت آن به قرن سوم هجری برمی‌گردد. این موزه از سال 1380 در محل مسجد صاحب الامر افتتاح شده است. از سایر قرآن‌های بارز نگهداری شده در این موزه می‌توان به قرآن نوشته شده با خط نسخ متعلق به دوره تیموری، قطعه‌ای نوشته شده با خط کوفی روی پوست گوسفند، کوچکترین قرآن خطی طلاکاری شده (با ابعاد 6 در 4 سانتی‌متر) اشاره کرد. همچنین آثاری از خوشنویسان بزرگ تبریزی نیز بخش دوم این موزه، یعنی موزه کتابت را تشکیل می‌دهد. از جمله سایر اشیای ارزشمند این موزه می‌توان به انواع نسخ خطي، قلمدان‌هاي مقوايي مذهب با روکش لاکي، انواع پلاک‌هاي فلزي منقوش به ادعيه و اوراد، ظروف چيني، سفالي، برنجي مزين به آيات قراني و بسياري از آثار و تصاوير بزرگان دينی اشاره کرد.

موزه قرآن و کتاب تبریز - عکس از ایکنا
موزه قرآن و کتاب تبریز - عکس از ایکنا

موزه قرآن و کتابت، یکی دیگر از موزه‌های شهر تبریز با موضوع معنویت و مذهب است که در محل مسجد صاحب الامر در مرکز شهر تبریز واقع شده است. در این موزه، همانطور که از نامش نیز پیداست، نسخ‌های نفیسی از قرآن که به دوره‌های گوناگون تاریخ مربوط می‌شوند نگهداری می‌شود. از جمله بارزترین و باارزش‌ترین قرآن موجود در این موزه قرآنی (تک برگ) است که با خط کوفی، و با دست خط حضرت علی بن موسی الرضا بر روی تکه‌ای از پوست آهو نوشته شده است که گفته می‌شود قدمت آن به قرن سوم هجری برمی‌گردد. این موزه از سال 1380 در محل مسجد صاحب الامر افتتاح شده است.

آثار نمایش داده شده

در میان تمام آثار، ارزشمندترین اثر را می‌توان همان تک برگ قرآنی دانست که به حضرت علی بن موسی الرضا منسوب است. در کل می‌توان گفت از میان 2200 قرآنی موجود در تبریز، 190 مورد در این موزه نگهداری می‌شود. از سایر قرآن‌های بارز نگهداری شده در این موزه می‌توان به قرآن نوشته شده با خط نسخ متعلق به دوره تیموری، قطعه‌ای نوشته شده با خط کوفی روی پوست گوسفند، کوچکترین قرآن خطی طلاکاری شده (با ابعاد 6 در 4 سانتی‌متر) اشاره کرد.

از جمله سایر اشیای ارزشمند این موزه می‌توان به انواع نسخ خطي، قلمدان‌هاي مقوايي مذهب داراي نقوش مينياتوري و روکش لاکي، انواع پلاک‌هاي فلزي منقوش به ادعيه و اوراد، ظروف چيني، سفالي، برنجي مزين به آيات قراني و بسياري از آثار و تصاوير بزرگان دينی اشاره کرد.

همچنین آثاری از خوشنویسان بزرگ تبریزی مانند ملا عبدالباقی تبریزی استاد خط ثلث، میرزا محمد شفیع تبریزی، میرزا طاهر خوشنویس از اساتید خط نسخ و آثاری از محمد حسین تبریزی، علیرضا عباسی، علا الدین بیک تبریزی، درویش عبدالمجید و میر عماد حسنی نیز بخش دوم این موزه، یعنی موزه کتابت را تشکیل می‌دهد. از سایر آثار برجسته موجود در موزه قرآن و کتابت می‌توان به لباس قسم از جنس کتان منقوش به آیات قرآن، جام شفابخش و کتیبه سنگی میخی، کاسه برنجی مربوط به سال 1110 هجری قمری و مزین به آیات سوره مبارکه حمد، تکه‌های مرمر باقی مانده از مسجد در زمان شاه طهماسب اول اشاره کرد.

دسترسی و آدرس موزه قرآن و کتابت تبریز

خب همانطور که قبلاً هم به آن اشاره شد، موزه قرآن و کتابت در محل مسجد صاحب الامر تبریز واقع شده است، یعنی در انتهای خیابان مدنی دوم. البته ناگفته نماند که با بازدید از این موزه با یک تیر دو نشان می‌زنید! چراکه مسجد صاحب الامر خود یکی از جاذبه‌های گردشگری زیبای تبریز است که قدمت آن به دوران شاه طهماسب صفوی برمی‌گردد.