پارک جنگلی رشدیه تبریز همراه با جاده سلامت و نمای زیبای کوهستانی

پارک جنگلی رشدیه تبریز یکی از زیبا‌ترین پارک‌های تبریز در منطقه رشدیه است. این پارک زیبا همچنین با نام جاده سلامت نیز شناخته می‌شود، چراکه محل مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری بوده و همشهریان بسیاری به هنگام صبح و عصر برای ورزش و پیاده‌روی به این پارک در تبریز مراجعه می‌کنند. به دلیل ارتفاع بالای پارک آب‌وهوای آن تمیز و مطبوع و مناسب ورزش است. همچنین این پارک منظره بسیار زیادی دارد و وقتی به ارتفاعات آن صعود می‌کنید می‌توانید نمایی زیبا از شهر تبریز را زیر قدم‌هایتان ببینید. در مسیر جاده سلامت نیمکت‌ها و تاب‌هایی برای استراحت و لوازم ورزشی عمومی تعبیه شده است. کاشت انواع درختان و درختچه‌ها، از جمله چنار، اقاقیا، کاج، سنجد و غیره سبب سرسبزی و طراوت هرچه بیشتر این پارک کوهستانی و جنگلی در تبریز شده است. از سایر نکات قوت مسیر جاده سلامت ممنوعیت ورود انواع خودرو و وسایل موتوری است که منجر به آرامش و امنیت بیشتر مراجعه کنندگان می‌شود. پارک رشدیه در ضلع شمالی شهرک رشدیه واقع شده و دسترسی به آن از طریق بلوار سبز امکان‌پذیر است. پارک جنگلی تپه‌های رشدیه، جاده سلامت، و گاهی بوستان رشدیه از نام‌های دیگر این مکان است و به صورت 24 ساعته در اختیار مردم قرار دارد.

نمایی از آبشار مصنوعی پارک رشدیه - عکس از نابرو
نمایی از آبشار مصنوعی پارک رشدیه - عکس از نابرو

پارک جنگلی رشدیه تبریز که شاید در نگاه اول یک پارک کوهستانی نیز به نظر برسد، یکی از زیبا‌ترین پارک‌های تبریز است که بر فراز منطقه رشدیه احداث شده است. این پارک زیبا همچنین با نام جاده سلامت نیز شناخته می‌شود، چرا که محل مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری بوده و همشهریان بسیاری به هنگام صبح و عصر برای ورزش و پیاده‌روی به جاده سلامت که از داخل پارک جنگلی رشدیه عبور می‌کند مراجعه می‌کنند. به دلیل ارتفاع بالایی که این پارک نسبت به سایر نقاط شهر دارد از دو جهت حائز اهمیت است: اول اینکه گفته می‌شود آب‌وهوای آن به سبب ارتفاع بالا و همچنین بافت جنگلی تمیز و مطبوع و مناسب ورزش است. و دوم هم اینکه این پارک منظره بسیار زیبایی دارد و وقتی به ارتفاعات آن صعود می‌کنید می‌توانید نمایی زیبا از شهر تبریز را زیر قدم‌هایتان ببینید.

نمایی کلی از جاده سلامت رشدیه - عکس از لست سکند
نمایی کلی از جاده سلامت رشدیه – عکس از لست سکند

مسیر جاده سلامت رشدیه

در مسیر جاده سلامت که قدم می‌زنید، نیمکت‌ها و تاب‌هایی برای استراحت تعبیه شده است. در طول مسیر وسایل ورزشی عمومی نیز مانند بسیاری از پارک‌های تبریز تعبیه شده که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین در طول مسیر پرچم‌های ملی در نقاط مرتفع آن نصب شده که با وجود وزش باد در ارتفاعات بالا نمای دلپذیری به پارک رشدیه اضافه کرده است. کاشت انواع درختان و درختچه‌ها، از جمله چنار، اقاقیا، کاج، سنجد و غیره سبب سرسبزی و طراوت هرچه بیشتر این پارک کوهستانی و جنگلی در تبریز شده است.

تاب و محل استراحت در مسیر پیاده روی پارک رشدیه - عکس از لست سکند
تاب و محل استراحت در مسیر پیاده روی پارک رشدیه – عکس از لست سکند

یکی دیگر از نکات قوت مسیر جاده سلامت ممنوعیت ورود انواع خودرو و وسایل موتوری است که علاوه بر بهبود وضعیت آب و هوا، منجر به آرامش و امنیت بیشتر مراجعه کنندگان می‌شود. همچنین این مسیر یک ورودی و یک خروجی دارد که هرکدام در دو انتهای مسیر قرار گرفته‌اند، بنابراین لازم نیست مسیری که پیمایش کرده‌اید را برای خروج از پارک دوباره برگردید.

از جمله سایر امکانات پارک رشدیه می‌توان به تابلوهای راهنما و مشخصات فیزیکی برای ورزش در مسیر، نورپردازی زیبا به هنگام شب، استخر آب رسانی، جاده آسفالت، آبشار مصنوعی و ایستگاه مطالعه اشاره کرد.

پارک جنگلی تپه های رشدیه - عکس از وبسایت لست سکند
پارک جنگلی تپه های رشدیه – عکس از وبسایت لست سکند

از سایر عنوان‌هایی افراد محلی و بر روی نقشه برای این پارک شناخته می‌شود عبارتند از: پارک جنگلی تپه‌های رشدیه، جاده سلامت، و گاهی بوستان رشدیه. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس برای دسترسی به این پارک، ایستگاه اتوبوس اورانوس (171) در انتهای بلوار سروستان و تقاطع با بلوار سبز است.