پارک پیوند تبریز پارکی برای شروع زندگی زوجین تبریزی و ترویج فرهنگ درختکاری

پارک پیوند یکی از خاطره‌انگیزترین پارک‌های تبریز برای زوج‌های تبریزی و پُر از قلب‌ها و المان‌های عاشقانه و یکی از مسیرهای پرطرفدار کاروان‌های عروسی است که بسیاری از زوج‌های تبریزی قبل از شروع زندگی مشترک از این مسیر عبور می‌کنند. با روشن شدن چراغ‌های قلبی مسیر تردد به هنگام شب، زیبایی پارک دوچندان هم می‌شود. شهردار تبریز در تبیین جزئیات طرح اظهار داشت که این پارک برای زوجین تبریزی احداث شده تا هنگام شروع زندگی مشترک‌شان در این پارک درختکاری کرده و جشن ازدواج خود را با همراهی با طبیعت و محیط زیست آغاز نمایند. همچنین لوح‌هایی نیز برای نوشتن یادگاری در کنار درختکاری تعبیه شده است. این مکان پیش از این یکی از نخاله‌گاه ساختمانی شهر تبریز بود که هم‌اکنون به پارک پیوند تبدیل شده است. مسعود برزگر جلالی می‌گوید این پارک مشابهی در سطح کشور ندارد و هدف آن کاهش ترافیک کاروان‌های عروسی و ایجاد محیطی شایسته و برای خلق لحظاتی به یاد ماندنی برای نوعروسان است. از جمله زیبایی‌ها و امکانات پارک پیوند عبارتند از: فضای رنگارنگ گلکاری شده، مسیر اختصاصی برای عبور کاروان عروسی، محل ویژه عکسبرداری از نوعروس و نوداماد، کالسکه، المان‌های قلبی شکل مختلف، ایستگاه شارژ، چند آبشار و حوضچه، زمین‌های ورزشی، آلاچیق و نمازخانه.

نمایی جانبی از المان قلب پارک پیوند - عکس از حساب اینستاگرامی habib7091
نمایی جانبی از المان قلب پارک پیوند - عکس از حساب اینستاگرامی habib7091

پارک پیوند، با مساحتی بیش از 30 هکتار یکی از خاطره‌انگیزترین پارک‌های تبریز برای زوج‌های جوان تبریزی است! چرا که طراحی این پارک در اصل با در نظر گرفتن نامِ آن انجام شده است. همانطور که در تصاویر نیز می‌بینید، پارک پیوند با طراحی مسیر ترددی که پُر از قلب‌ها و المان‌های عاشقانه است، یکی از مسیرهای پرطرفدار کاروان‌های عروسی است که بسیاری از زوج‌های تبریزی قبل از شروع زندگی مشترک خود از این مسیر عبور می‌کنند. مراجعه کاروان‌های عروسی، و یا حتی عکاسی‌های فضای باز زوجین به پارک پیوند در ایام خاص مانند اعیاد و روزهای آخر هفته به نقطه اوج خود می‌رسد. به هنگام شب و با روشن شدن چراغ قلب‌های مسیر تردد، زیبایی پارک دوچندان هم می‌شود. این پارک یکی از برنامه‌های توسعه‌ی تفرجگاه عون بن علی است که در قسمت بالایی پارک آبشار احداث شده است. همچنین مسیری برای تسهیل عبور و مرور از پارک پیوند تا تفرجگاه عون بن علی (بام تبریز) در نظر گرفته شده است که در ادامه به شهرک رشدیه منتهی خواهد شد.

نمایی از یک معبر پارک - عکس از حساب اینستاگرامی yaripix
نمایی از یک معبر پارک – عکس از حساب اینستاگرامی yaripix

پارک پیوند، مخصوص زوجین تبریزی

شهردار کلانشهر تبریز پیش از احداث و در تبیین جزئیات طرح اشاره داشت که در اصل این پارک برای نوعروسان و نودامادهای تبریزی احداث شده تا پیش از شروع زندگی مشترک‌شان در این پارک درختکاری کنند و با یک تیر دو نشان بزنند: اول اینکه یک یادگار به یادماندنی حین شروع زندگی به تبریز هدیه کنند که در دین اسلام نیز عملی نیکو و پسندیده عنوان شده است، و دوم هم اینکه در افزایش فضای سبز شهر تبریز نقش بسیار مهمی ایفا کنند و جشن ازدواج خود را با همراهی با طبیعت و محیط زیست آغاز می‌کنند. همچنین لوح‌هایی نیز برای نوشتن یادگاری در کنار درختکاری تعبیه شده است.

از جمله زیبایی‌ها و امکانات پارک پیوند عبارتند از: فضای رنگارنگ گلکاری شده، مسیر اختصاصی برای عبور کاروان عروسی، محل ویژه عکسبرداری از نوعروس و نوداماد، کالسکه، المان‌های قلبی شکل مختلف، ایستگاه شارژ، چند آبشار و حوضچه، زمین‌های ورزشی، آلاچیق و نمازخانه.

احداث پارک زیبا

این مکان پیش از این یکی از محل‌های نخاله‌گاه ساختمانی در شمال تبریز بود که هم‌اکنون به پارک پیوند تبدیل شده است. دکتر صادق نجفی در مراسم افتتاح پارک پیوند که همزمان با پارک ائل داغی در سال 1395 و به مناسب هفته گرامیداشت دفاع مقدس انجام شده است، اظهار دارد که هزینه‌هایی بالغ از 5 هزار میلیارد تومان صرف قسمت‌های کم‌برخوردار تبریز شده که پارک پیوند از جمله‌ی آن‌هاست. وی همچنین در ادامه اشاره دارد که نیاکان ما چهارصد سال پیش توانستند مجموعه ائل‌گلی را بسازند، آن هم با امکانات آن دوران، پس چرا ما نتوانیم با امکانات و توانمندی‌های فنی امروزی مجموعه‌ای زیباتر از آن را احداث نکنیم؟

متن پیام افتتاح پارک پیوند تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی shiva.mehdizadeh
متن پیام افتتاح پارک پیوند تبریز – عکس از حساب اینستاگرامی shiva.mehdizadeh

مراسم بهره‌برداری نیز با حضور دکتر صادق نجفی شهردار تبریز، مهندس  صادق پور مهدی معاون عمرانی استاندار،  دکتر شهرام دبیری رئیس شورای اسلامی و تنی چند از اعضای شورا، تعدادی از مدیران ارشد شهری و استانی و با حضور شهروندان ساکن در منطقه ارم تبریز برگزار گردید. برزگر جلالی در خصوص پارک پیوند می‌گوید نمونه و مشابهی در سطح کشور ندارد و هدف آن کاهش ترافیک حرکت کاروان‌های عروسی و ایجاد محیطی آرام و شایسته و برای خلق لحظاتی به یاد ماندنی برای نوعروسان است.

در راستای ترویج فرهنگ درختکاری در استان، علاوه بر دعوت از نوعروسان و نودامادان به کاشت درخت در ابتدای زندگی‌شان، جمعی از روئسای اتحادیه‌های صنفی شهرستان تبریز در سال 1397 عملیات کاشت نهال را در پارک پیوند آغاز کرده و اظهار دارند این کار جهت ترویج فرهنگ درختکاری در بین اصناف و بازاریان انجام شده است. در این مراسم حاج آقا زیرک رئیس اتحادیه فرش فروشان، زابلی رئیس اتحادیه باطریسازان، میلانی رئیس اتحادیه عکاسان، منادی رئیس اتحادیه تریکو بافان، موسوی رئیس اتحادیه لوازم یدکی اتومبیل، آقازاده رئیس اتحادیه فلزکاران، فیروزیان مدیرعامل سازمان عون بن علی و پارک طبیعت شهرداری تبریز و معاونان ایشان حضور داشتند.

از المان های اصلی قلبی در پارک - عکس از حساب اینستاگرامی habib7091
از المان های اصلی قلبی در پارک – عکس از حساب اینستاگرامی habib7091