پارک کلانترباغی تبریز پارکی محلی در نزدیکی خانه تاریخی کلانتری

پارک کلانترباغی با مساحت تقریبی 6 هکتار یکی از پارک‌های تبریز در خیابان گلکار توانیر در نزدیکی خانه تاریخی کلانتری تبریز است. در قسمت پشتیِ این پارک، نزدیکی خیابان بیلانکوه غربی نیز باغ‌های قدیمیِ باغمیشه واقع شده است که یک نشان دیگر بر قدمت و تاریخ این پارک است. پارک کلانترباغی، مانند چند پارک دیگر از جمله پارک شمس تبریزی در حاشیه‌ی رودخانه‌های تبریز از جمله پارک‌هایی است که در اصل از خطر تخریب نجات یافته و احیا شده و به شکل فضایی سبز در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. شهردار منطقه یک، مهندس اکبرپور، از احداث پنج مکان ورزشی در پارک کلانترباغی خبر داده است که عبارتند از: زمین فوتبال چمن مصنوعی، بدمینتون، اسکیت، پینگ‌پنگ و در نهایت شطرنج. بر اساس این گزارش این پارک در واقع پروژه بزرگی خواهد بود که به سبب قرارگیری در نزدیکی خانه تاریخی کلانتری توسعه‌ی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این پارک بعد از جایگاه سوخت ابتدای خیابان گلکار واقع شده و مانند بسیاری از فضاهای سبز دیگر در ایام آخر هفته شاهد حضور خانواده‌های محلی برای گذران بعد از ظهر روز تعطیلی‌شان است، ولی معمولاً در حاشیه خیابان عریض گلکار می‌توانید جای پارک مناسبی برای خودرو پیدا کنید.

پارک کلانترباغی در تبریز - عکس از وبسایت طلوع تبریز
پارک کلانترباغی در تبریز - عکس از وبسایت طلوع تبریز

پارک کلانترباغی با مساحت تقریبی 6 هکتار یکی از پارک‌های تبریز در خیابان گلکار توانیر است که وجه تسمیه نامگذاری آن به سبب نزدیکی به خانه تاریخی کلانتری تبریز است. خانه تاریخی کلانتری متعلق به آقاي ابراهيم خان شرف الدوله كلانتري، از نمايندگان تبريز در اولين مجلس شوراي ملي در دوره قاجار بود. در قسمت پشتیِ این پارک، نزدیکی خیابان بیلانکوه غربی نیز باغ‌های قدیمیِ باغمیشه و همچنین گلخانه شهرداری واقع شده است که یک نشانی دیگر بر قدمت و تاریخ این پارک است. پارک کلانترباغی، مانند چند پارک دیگر از جمله پارک شمس تبریزی در حاشیه‌ی رودخانه‌های تبریز از جمله پارک‌هایی است که از خطر تخریب نجات یافته و در اصل احیا شده و به شکل فضایی سبز در اختیار عموم مردم قرار گرفته‌اند.

به گزارش شهریاران نیوز، شهردار منطقه یک، مهندس اکبرپور، از احداث پنج مکان ورزشی در پارک کلانترباغی خبر داده است. بر اساس این گزارش این پارک در واقع یک پروژه بزرگی خواهد بود که چون در منطقه‌ای قدیمی و تاریخی، و هم‌جوار با خانه تاریخی کلانتری واقع شده است، بنابراین توسعه‌ی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از جمله زمین‌های ورزشی مورد نظر برای احداث در این پروژه عبارتند از: زمین فوتبال چمن مصنوعی، بدمینتون، اسکیت، پینگ‌پنگ و در نهایت شطرنج. همچنین شهردار محترم وقت تبریز، ایرج شهین باهر، طی بازدیدی که از پارک کلانترباغی داشت ضمن بررسی روند اجرا و پیشرفت پروژه و اظهار رضایت از آن، اظهار داشت که این نوع پارک‌های محله محور نقش بسیار مهمی در پایداری اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه داشته و منجر به ارتقای شاخص‌های زیست‌محیطی، کاهش تراکم و افزایش سرانه زمان تفریح و سلامت روحی و جسمی ساکنان آن منطقه می‌شود.