پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای 16 دهنه بزرگ، 105 متر طول و 5 متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. این رودخانه یکی از رودخانه‌های اصلی و جاری استان آذربایجان شرقی است و رودخانه‌های بیوک‌چای، پسلار، رازلیق و وانق‌چای سراب به هم پیوسته و این رودخانه را تشکیل می‌دهند. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای 16 دهنه بزرگ، 105 متر طول و 5 متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده و اکنون نیز با هدف ساخت دریاچه مصنوعی و نورپردازی ویژه در اختیار شهرداری تبریز واقع شده است.

این پل بارها با گذشت زمان و در اثر طغیان رودخانه و همچنین جنگ‌های منطقه‌ای بارها آسیب دیده و مرمت شده است، از این رو معماری یکسانی ندارد. این پل برای اولین بار در متون صفویه و در زمان شاه اسماعیل اول در سفرنامه ونیزیان ثبت شده است. تا دهه چهل ارتباط بین دو طرف رودخانه از طریق همین پل صورت می‌پذیرفت. فرتور مندرج در این برگه مربوط به پل ونیار می‌باشد که همچون پل آجی چای بروی رودخانه تلخه رود واقع شده بود اما این پل سه دهنه تاریخی (ونیار) به دلیل ساختن سد مدنی در منتهی‌الیه شمال شرقی تبریز و در اثر سهل انگاری مقامات مربوطه در بهار سال ۱۳۹۲ بدست کارگران شهرداری تبریز بطور کل برچیده و نابود شد. بازدید از این جاذبه گردشگری تبریز، به سبب گذرگاه عمومی بودن، کاملاً رایگان است.

توجه: عکس شاخص مطلب از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi دریافت شده است.