پل سنگی تبریز، پلی از سنگ بر فراز مهرانه رود تبریز

چکیده:

پل سنگی یکی از مهم‌ترین پل‌های تاریخی تبریز در چایکنار است. قدمت این پل به دوره قاجار برمی‌گردد که در اوایل آن ساخته شده و در اواخر آن مجدداً بازسازی شده است. این پل بر روی مهرانه رود تبریز واقع شده و محل عبور وسیعی برای انواع عابران فراهم کرده است. امروزه نیز پل سنگی تبریز به عنوان پلی برای عبور عابران پیاده از این سوی مهرانه رود به آن سوی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. پل توسط «حاج عظیم» احداث شده و مصالح مورد استفاده در این بنا تنها آجر، سنگ و ملات ساروج است و وجه تسمیه نام آن همینجاست.

پل سنگی تبریز، پل تاریخی بر فراز مهرانه رود - عکس از farzin.57
پل سنگی تبریز، پل تاریخی بر فراز مهرانه رود - عکس از farzin.57

فهرست محتوا

پل سنگی یکی از مهم‌ترین پل‌های تاریخی تبریز در چایکنار است. این پل سنگی در مردادماه سال ۱۳۸۴ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. قدمت این پل در تبریز به دوره قاجار برمی‌گردد که در اوایل آن ساخته شده و در اواخر دوره قاجار مجدداً بازسازی شده است. این پل بر روی مهرانه رود تبریز واقع شده و محل عبور وسیعی برای انواع عابران فراهم کرده است. امروزه نیز پل سنگی تبریز به عنوان پلی برای عبور عابران پیاده از این سوی مهرانه رود به آن سوی آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز شناخته می‌شود. . بنا بر گزارشی این پل توسط «حاج عظیم» احداث شده و مصالح مورد استفاده در این بنا تنها آجر، سنگ و ملات ساروج است و وجه تسمیه نام آن همینجاست. در پایه جنوبی پل سنگی نوشته‌ای مربوط به سال ۱۳۶۳ به خط کوفی نوشته شده است. چهار دهانه بزرگ این پل به شکل هلالی طراحی شده است و در دوره مشروطه نیز از محل‌های مهم تلاقی و نبرد نیروهای محمدشاه قاجار و باقرخان بوده است که اهمیت این پل را بیشتر می‌کند. همچنین به نظر بازدیدکنندگان و قدمتی که این پل دارد، به نظر می‌رسد طراحی و معماریِ آنقدر مستحکم ساخته شده که تا به امروز نیز پا بر جا و مقاوم باقی مانده است. بنا به روایتی، این پل همچنین به معنای «پل سنگین» نیز تعبیر می‌شود که از قدیم‌الایام به دلیل اتفاقاتی که در آن رخ داده بر سر زبان‌ها افتاده است.

مختصری از مسجد پل سنگی تبریز

یکی از مساجد قدیمی شهر تبریز به نام مسجد پل سنگی در چایکنار واقع شده که به همین نام معروف شده است. این مسجد نیز مانند خود پل سنگی به دوره قاجار بر می‌گردد و تزئینات به کار رفته در آن آجرکاری نمای جنوبی و غربی، کاربندی آجری زیر گنبدها، ستون‌های سنگی و سرستون‌های مقرنس کاری شده هستند. این بنا هم اکنون تحت تملک اداره اوقاف استان آذربایجان شرقی قرار دارد.

آدرس دقیق و دسترسی

پل سنگی در خیابان چایکنار و روبروی مسجدی با همین نام واقع شده است. چایکنار خیابان بسیار پهناوری است که به احتمال زیاد جای پارک در نزدیکیِ محل پیدا خواهید کرد. زمان بازدید از این پل مهم نیست! چراکه این پل یک معبر عمومی برای شهروندان بوده و در تمام ساعات روز و شب می‌توانید به آن دسترسی داشته و از آن بازدید کنید.

توجه: عکس برگرفته از حساب اینستاگرامی farzin.57

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید:

نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی
عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

مطالعه کامل »
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

مطالعه کامل »
حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص
حمام نوبر تبریز، حمام قدیمی سفره‌خانه سنتی

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

مطالعه کامل »
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای ۱۶ دهنه بزرگ، ۱۰۵ متر طول و ۵ متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

مطالعه کامل »