پل قاری بر فراز مهرانه رود تبریز

چکیده:

پل قاری که به ترکی و زبان محلی به آن قاری کؤرپؤسؤ گفته می‌شود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که انتهای خیابان ثقه‌الاسلام (چایکنار) بر روی رودخانه مهرانه رود یا میدان چایی واقع شده است. بانی ساخت این پل پیرزنی بوده که تمام هزینه‌های احداث و ساخت آن را نیز خود وی بر عهده گرفته است. البته گفته می‌شود هزینه آن از محل پولی است که این پیر زن برای زیارت خانه خدا و به جا آوردن حج کنار گذاشته بود. کلمه «قاری» به زبان ترکی یعنی پیرزن (قاری ننه) و وجه تسمیه نام پل قاری نیز همینجاست. این پل همچنین با نام پل چراغ نیز شناخته می‌شود که علت آن سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی نصب شده در اواخر دوره قاجار است.

نمایی از پل قاری تبریز در شب - عکس از کجارو
نمایی از پل قاری تبریز در شب - عکس از کجارو

فهرست محتوا

پل قاری که به ترکی و زبان محلی به آن قاری کؤرپؤسؤ گفته می‌شود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که انتهای خیابان ثقه‌الاسلام (چایکنار) بر روی رودخانه مهرانه رود یا میدان چایی واقع شده است. بانی ساخت این پل پیرزنی بوده که تمام هزینه‌های احداث و ساخت آن را نیز خود وی بر عهده گرفته است. البته گفته می‌شود هزینه آن از محل پولی است که این پیر زن برای زیارت خانه خدا و به جا آوردن حج کنار گذاشته بود. کلمه «قاری» به زبان ترکی یعنی پیرزن (قاری ننه) و وجه تسمیه نام پل قاری نیز همینجاست. این پل همچنین با نام پل چراغ نیز شناخته می‌شود که علت آن سرستون‌های کله قوچی و چراغ‌های قدیمی نصب شده در اواخر دوره قاجار است. این پل یکی از مهم‌ترین پل‌های رابط بین بازار بزرگ و بخش شمالی شهر، یعنی محله‌های ششگلان و شتربان بوده و هشت دهنه بزرگ با قوس‌های مدور دارد.

نمایی از پل قاری تبریز - عکس از ویکی پدیا
نمایی از پل قاری تبریز – عکس از ویکی پدیا

امروزه نیز این پل به عنوان یک پل عابر پیاده و رابط بر روی مهرانه رود مورد استفاده واقع می‌شود. در دوره پهلوی نیز پل کم‌عرض‌تر دیگری در کنار (سمت غربی) این پل برای عبور عابرین پیاده (که با عنوان پل عابر پیاده قاری شناخته می‌شود) ساخته شد. بنابراین عنوان پل قاری به هر دوی این پل‌ها اطلاق می‌شود. این پل در واقع دو قسمت بالا و پایین شهر را از زمان گذشته به هم متصل کرده است، چراکه عبور و مرور از روی مهرانه رود برای همگان میسر نبوده است. طول پل ۱۰۰ متر و عرض آن ۵ متر است. این پل تاریخی در کل یکبار مرمت شده است که نشان از استحکام بنای آن است که توانسته تا به امروز به صورت فعالانه دوام آورده و کاربرد خود را حفظ کند. مصالح اصلی به کار رفته در این پل سنگ و آجر است. دو طرف روی پل نیز با نرده‌های آجری و ستون‌های سنگی کوچک پوشیده شده است. این پل جزو نخستین پل‌هایی است که در اواخر دوره قاجار دارای تیرهای چراغ برق شده است و به همین دلیل به پل چراغ نیز مشهور است.

با توجه به اینکه این پل تاریخی در دسترس عموم قرار داشته و به عنوان یک پل عابر پیاده فعال عمل می‌کند، بازدید از این جاذبه گردشگری تبریز رایگان است.

توجه: عکس شاخص مطلب از وبسایت کجارو دریافت شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: