کلیسای سرکیس مقدس با معماری ارمنی

کلیسای سرکیس مقدس - عکس از وبسایت لست سکند
کلیسای سرکیس مقدس - عکس از وبسایت لست سکند

کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای تاریخی تبریز بوده که مانند اکثر کلیساهای تاریخی در مرکزیت شهر تبریز و در خیابان شریعتی جنوبی، کوچه بارون آواک واقع شده است. این کلیسا در واقع به یاد کلیسای سرکیس آذرشهر ساخته شده است. این کلیسا در سال ۱۸۲۱ توسط پطروسیان در محل فعلی ساخته شده و در سال ۱۸۴۵ مجدداً تجدید بنا شده و به سبک ارمنی معماری شده است. بنای این کلیسا، مانند اکثر کلیساهای جهان به شکل صلیب ساخته شده است که در کل سه درب از طرف شمال، شرق و جنوب دارد. در ورودی شرقی کلیسا قبری منسوب به هاکوپ قاراپتیان، یک کشیش، وجود دارد.

مصالح اصلی به کار رفته در ساخت این کلیسا سنگ و آجر است. در داخل کلیسا چهار ستون آجری بزرگ با پایه‌های سنگی، گنبد بزرگ وسطی و طاق‌های متعدد سقف را نگه داشته و در عین حال محراب و نمازگاه‌های فرعی را از تالار اجتماعات اصلی جدا می‌کند. در بیرون کلیسا و در جدار دیوار شرقی یک یادبود سنگی به چشم می‌خورد. در کنار این یادبود سنگی، نبشته‌های مرمرین متعددی نهاده شده که متعلق به قبور کشته شدگان و بزرگ ارامنه است که اکثراً در قرن ۱۹ام درگذشته‌اند. این کشته شدگان را کشته‌شدگان راه آزادی می‌خوانند.

نمایی از صحن داخلی کلیسای سرکیس مقدس - عکس از ویکی پدیا
نمایی از صحن داخلی کلیسای سرکیس مقدس – عکس از ویکی پدیا

دسترسی و آدرس دقیق کلیسای سرکیس مقدس

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، کلیسای سرکیس مقدس در خیابان شریعتی جنوبی، کوچه بارون آواک واقع شده است. دسترسی به خیابان شریعتی بسیار آسان و به چند طریق امکان‌پذیر است. احتمالاً آسان‌ترین روش استفاده از خطوط اتوبوسرانی BRT و همچنین خط آبرسان-شریعتی باشد. البته توجه داشته باشید که مانند اکثر کلیساهای تاریخی و مکان‌های منسوب به ارمنی‌ها و مسیحی‌ها، ممکن است بازدید عمومی از کلیسا برای عموم مردم و بدون انجام هماهنگی قبلی میسر نباشد.

توجه: عکس شاخص مطلب از وبسایت لست سکند دریافت شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: