کلیسای کاتولیک تبریز یا کلیسای عذرای توانا

چکیده:

کلیسای کاتولیک‌ها یکی از کلیساهای تاریخی تبریز است که احداث آن به سال 1291 شمسی (دوره قاجار) بر می‌گردد. این کلیسا که یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ایران به شمار می‌رود متعلق به مسیحیان کاتولیک ایرانی است. این بنای مستطیل شکل آجری بوده و ابعاد آن 30 متر در 15 متر است. یکی از نماهای زیبای این کلیسا ناقوس آن است که بر بالای بالکن کوچکی واقع شده است. البته یکی از کاربردهای این کلیسا این بود که مراسم‌ها و جشن‌های مختلفی در آن برگزار می‌شد. هزینه‌ی ساخت این کلیسا را یک مرد ثروتمند فرانسوی به نام اوژن بوره پرداخت کرده و شیوه ساخت آن به صورت گوتیک است. این کلیسا همچنین با نام عذرای توانا و ذرای مقدس نیز شناخته می‌شود که در محله قدیمی میارمیار واقع شده است.

کلیسای کاتولیک تبریز - عکس از وبسایت گشتول
کلیسای کاتولیک تبریز - عکس از وبسایت گشتول

فهرست محتوا

کلیسای کاتولیک‌ها یکی از کلیساهای تاریخی تبریز است که احداث آن به سال ۱۲۹۱ شمسی (دوره قاجار) بر می‌گردد. این کلیسا که یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ایران به شمار می‌رود متعلق به مسیحیان کاتولیک ایرانی است. این بنای مستطیل شکل آجری بوده و ابعاد آن ۳۰ متر در ۱۵ متر است. یکی از نماهای زیبای این کلیسا ناقوس آن است که بر بالای بالکن کوچکی واقع شده است. البته یکی از کاربردهای این کلیسا این بود که مراسم‌ها و جشن‌های مختلفی در آن برگزار می‌شد. هزینه‌ی ساخت این کلیسا را یک مرد ثروتمند فرانسوی به نام اوژن بوره پرداخت کرده و شیوه ساخت آن به صورت گوتیک است. این کلیسا همچنین با نام عذرای توانا و عذرای مقدس نیز شناخته می‌شود که در محله قدیمی میار میار واقع شده است.

معماری و ساختمان کلیسای کاتولیک

همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد بنای این کلیسا، بر خلاف اکثر کلیساهای قدیمی که به شکل صلیب ساخته شده‌اند، مستطیلی است و در اطراف آن ۱۷ پنجره باریک و بلند قرار گرفته است. این تالار دارای چهارده ستون سفید رنگ است که در دو ردیف کنار هم قرار گرفته‌اند. تمام ستون‌ها مزین به سرستون‌های زیبا هستند. کل این بنا نمای آجری دارد. تالار اصلی یا همان تالار اجتماعات به مقدار پنج پله از کف حیاط در سطح بالاتر قرار گرفته است که پله پنجم هم سطح با کف ورودی کلیساست.

در اصلیِ ورودی کلیسا، با ۳ متر بلندی و دو متر عرض از چوب درخت گردو ساخته شده است. در بالای درب ورودی گچبری زیبایی قرار گرفته است که حضرت مریم را در میان ده فرشته مقدس نشان می‌دهد. این گچبری اثری از فرانس کوردون است که برجسته‌ترین نقطه این گچبری ۲۰ سانتی‌متر بلندی دارد. ارتفاع این کلیسا ۱۲ متر است. درب ورودی کلیسا به دهلیز کوچکی باز می‌شود، و در روبروی آن نیز تالار اجتماعات اصلی یا همان صحن کلیسا واقع شده است. در طرفین این سالن بزرگ، راه‌پله‌های تنگ وجود دارد که منتهی به بالکن کوچک و محل استقرار گروه کُر کلیساست، یا همان جایی که برج ناقوس بر بالای آن واقع شده است.

نمای داخلی کلیسای کاتولیک تبریز - عکس از ویکی پدیا
نمای داخلی کلیسای کاتولیک تبریز – عکس از ویکی پدیا

محراب کلیسا با کف آن هم سطح بوده و دیروازهای آن تزئینات چوبی دارد. این محراب سه پنجره تعبیه شده است که جلوی آن‌ها، در کنار تعدادی نقاشی روغنی دیگر، تابلوی رنگ روغن بسیار بزرگ و زیبایی نصب شده است. گفته می‌شود این تابلو اثر یک هنرمند نقاش فرانسوی بوده و در پاریس رسم شده است. در این تابلو چند فرشته را می‌بینیم که بر بال ابرها مشغول سیر در آسمان‌ها هستند. در مقابل این تابلوی بسیار زیبا، مجسمه بزرگی از مریم مقدس با تاجی بر سر قرار گرفته است، که بر روی کره زمین ایستاده و کره کوچکی در دست گرفته است، در این کره‌ی کوچک صلیب برنزی سر برافراشته است. در پای مجسمه مریم، میز نرده داری نهاده اند که در وسط آن صلیبی بزرگ و در هر طرف آن سه شمعدان یک شاخه و یک شمعدان ده شاخه برنزی گذاشته شده است. هر یک از این شمعدان‌ها را یک فرشته (به شکل مجسمه‌ی انسان بالدار) نگه داشته است. در داخل این کلیسا دو مجسه دیگر نیز وجود دارد که گفته می‌شود یکی متعلق به عیسی مسیح و دیگری یکی از قدیسین است. اکثر نقاشی‌های موجود در این کلیسا رنگ روغن، ترسیم شده در فرانسه، و تاریخ ترسیم آن‌ها بین ۱۹۰۰ و ۱۹۲۶ میلادی است.

آدرس دقیق و دسترسی به کلیسا

کلیسای کاتولیک تبریز در کوچه میارمیار، پشت پاساژ چهل ستون (نام قدیم: پاساژ پهلوی) واقع شده است. دسترسی به کوچه میارمیار بسیار آسان است! چراکه در مرکز تبریز واقع شده و با استفاده از انواع روش‌ها می‌توانید به آن برسید. برای دسترسی به کلیسای کاتولیک از طریق اتوبوس می‌توانید از تمام اتوبوس‌های شرکت واحد منتهی به سه‌راهی امین (محققی) استفاده کنید، یا بهتر از آن می‌توانید از مسیر BRT و ایستگاه شریعتی (شهناز) استفاده کنید.

البته چون این مکان یک کلیسای رسمی است ممکن است بازدید از آن برای عموم مردم آزاد نباشد.

توجه: عکس شاخص این مطلب از وبسایت گشتول دریافت شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید:

نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی
عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

مطالعه کامل »
حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن
حمام نظافت تبریز در محله حکم آباد با ۴۰۰ سال قدمت

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال ۱۳۹۵ مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

مطالعه کامل »
حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص
حمام نوبر تبریز، حمام قدیمی سفره‌خانه سنتی

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

مطالعه کامل »
پل آجی چای تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی yaldaarshadi
پل آجی چای تبریز بر فراز رود پرآب و جاری تلخه رود و بیوک چای

پل آجی چای یا پل تلخه رود یکی از پل‌های تاریخی تبریز است که در پیوستگی فرودگاه تبریز و بلوار شهید بالایی، بر فراز رودخانه آجی‌چای (یا تلخه رود) واقع شده است. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه و قاجار برمی‌گردد. پل آجی چای دارای ۱۶ دهنه بزرگ، ۱۰۵ متر طول و ۵ متر عرض است که از نظر ابعاد مشابه با پل قاری ساخته شده است. تمام دهنه‌های آن به جز سه دهنه که طاق هلالی دارند، بقیه جناغی هستند. پل آجی چای یکی از قدیمی‌ترین آثار تاریخی تبریز است و یک بار در زمان ولیعهد عباس میرزا توسط خاج سید حسین تاجر (معروف به تبریزی) تعمیر شده است. بار دیگر، این پل در دهه‌ی هشتاد شمسی مرمت شده است.

مطالعه کامل »