آرشیو محتوای مربوط به موزه‌های تبریز

نمای بیرونی خانه علوی تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی @tabrizmunicipality
خانه‌های تاریخی تبریز

موزه سفال تبریز تنها موزه زنده سفال در محل خانه علوی

موزه سفال یا موزه زنده سفال یکی از موزه‌های تبریز است که در محل خانه علوی واقع شده است. قدمت این موزه به دوره قاجار و پهلوی برمی‌گردد و چون بانی ساخت آن خوانده‌ی صرافلار بوده است، به همین دلیل گاه خانه صرافلار نیز خوانده می‌شود. این موزه در خیابان شمس تبریزی، روبروی ایستگاه گرو، کوچه صرافلار واقع شده است و پلاک سفالی آن شاید اولین چیزی باشد که در این خانه توجه شما را به خود جلب می‌کند. گفته می‌شود گچبری‌های این خانه زیبا در نوع خود یک شاهکار است. این موزه از این جهت موزه زنده نامیده می‌شود که تمام کارهای سفالگری و جابه‌جایی آن‌ها توسط هنرجویان و اساتید سفالگری در طبقه زیرزمین قابل مشاهده است. سفال‌های مورد استفاده در این موزه به رنگ سفید هستند.

مطالعه کامل »
بستر استراحت و لوازم زندگی خانه شهریار - عکس از حساب اینستاگرامی tabriz_aylar
خانه‌های تاریخی تبریز

موزه یا خانه شهریار و حس خوب زندگی در محله قدیمی مقصودیه

خانه استاد شهریار که گاه به آن موزه استاد شهریار نیز گفته می‌شود یکی از خانه‌های تاریخی تبریز بوده و قدمت آن به دوره پهلوی دوم بر می‌گردد. این خانه کاملاً سنتی در محله مقصودیه تبریز واقع شده است. این خانه محل زندگی محمد حسین بهجت تبریزی یا استاد شهریار بوده است. وی حدود بیست سال از عمر پایانی خود را در همین خانه سپری کرده است. خانه شهریار تحت تملک شهرداری تبریز بوده و هم اکنون نیز توسط همین نهاد اداره می‌شود. یکی از حس‌های خوبی که با بازدید از خانه شهریار به انسان دست می‌دهد این است که چقدر خانه و منزل وی به زندگیِ سنتی و کودکی‌مان نزدیک است و چقدر آسان می‌توان با تک تک اشیا و اتاق‌های این خانه عادی ارتباط برقرار کرد.

مطالعه کامل »
قبر منتقل شده به داخل موزه آذربایجان از محوطه مسجد کبود - عکس از حساب اینستاگرامی حساب اینستاگرامی nastaran.farahanii
گردشگری تبریز

موزه آذربایجان یکی از مهم‌ترین موزه‌های تبریز و ایران

موزه آذربایجان یکی از موزه‌های تبریز و یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران است. این موزه دقیقاً در کنار مسجد کبود واقع شده است. موزه آذربایجان، پس از موزه ملی ایران، دومین موزه باستان‌شناسی ایران است که آثار تاریخی و هنری بسیار ارزشمندی از دوران اسلام و پیش از اسلام در آن قابل بازدید است. بازدید از موزه آذربایجان به دو دلیل توصیه می‌شود: ۱) این موزه همواره در لیست برترین جاذبه‌های گردشگری تبریز قرار دارد؛ ۲) در مرکز و نزدیکی بسیاری از مکان‌های گردشگری برتر تبریز واقع شده است. موزه آذربایجان مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از سکه‌های قدیمی، کتاب‌های سه هزار جلدی و مجسمه‌های مفهومی و هنری را در خود جای داده است.

مطالعه کامل »
نمایی از خانه مشروطه تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی tabriz_aylar
خانه‌های تاریخی تبریز

خانه یا موزه مشروطه تبریز در محل خانه کوزه کنانی

 خانه مشروطه تبریز که به آن همچنین موزه مشروطه یا خانه کوزه‌کنانی نیز گفته می‌شود، یکی دیگر از بسیار خانه‌های تاریخی و دیدنی شهر تبریز است. خانه مشروطه تبریز که در محل خانه کوزه کنانی واقع شده است یکی از پر افتخارترین خانه‌های شهر به شمار می‌رود که قدمت آن به حدود ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد و همانطور که از نامش پیداست رنگ و بوی مشروطه به خود گرفته است. از جمله موارد دیدنی در این خانه تاریخی مجسمه‌ها، عکس‌ها، تندیس‌ها و اسناد تاریخی است که گواهی است بر تلاش مردم ایران برای رسیدن به مشروطیت. خانه مشروطه در بافت قدیمی شهر تبریز و غرب بازار تبریز روبروی مسجد جامع واقع شده است.

مطالعه کامل »
تصویری بسیار زیبا از خانه امیرنظام گروسی یا موزه قاجار تبریز - @gardesh_gard
خانه‌های تاریخی تبریز

موزه قاجار تبریز در محل خانه امیرنظام گروسی

خانه امیرنظام گروسی که یکی دیگر از خانه‌های تاریخی تبریز است که مانند بسیاری از آن‌ها به موزه تبدیل شده است، موزه قاجار تبریز. موزه قاجار، همانطور که از نامش نیز پیداست به دوره قاجار و عهد ناصرالدین شاه برمی‌گردد و یکی از موزه‌های موضوعی و تخصصی مربوط به دوره قاجار و ابزار، لوازم و آثار مربوط به این دوره است. از جمله مهم‌ترین آثار به نمایش در آمده در این موزه آثار بافته، چینی آلات، آبگینه، سکه، ابزار موسیقی، خاتم و ابزارهای فلزات دوره قاجار است. موزه قاجار در محله ششگلان تبریز واقع شده است و گفته می‌شود روزهای دوشنبه تعطیل بوده و امکان بازدید از آن وجود ندارد.

مطالعه کامل »
تصویر شاخص موزه سنجش تبریز
خانه‌های تاریخی تبریز

موزه سنجش تبریز در خانه سلماسی یکی از اولین‌های کشور با ۱۶۰ سال قدمت

موزه سنجش با بیش از ۱۶۰ سال قدمت یکی دیگر از هشت موزه مهم شهر تبریز است. این موزه در داخل فضای خانه سلماسی از دوران قاجار واقع شده است. موزه سنجش، تنها موزه‌ی سنجش موجود در کشور ایران است. گفته می‌شود ساخت این خانه به دست خانواده حیدرزاده انجام شده و بعدها به دست خانواده سلماسی، که در آن دوران از تاجرهای سرشناس تبریزی بودند، تکمیل و به وضع امروزی بدل شد. در این موزه زیبا که در اولین ورود شما را شگفت زده خواهد کرد، انواع ابزارهای وزن‌کنی به نمایش گذاشته شده‌اند که نام موزه سنجش نیز از همینجا نشأت می‌گیرد.

مطالعه کامل »
تصویری از یک وجه برج ساعت تبریز. عکس از حساب اینستاگرامی ziba._.sima
بنا، ساختمان و عمارت تاریخی تبریز

میدان ساعت تبریز یا عمارت شهرداری: اولین موزه تاریخ شهرداری ایران

میدان ساعت تبریز یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های شهر تبریز بوده و در میان مردم محلی به نام ساعات قاباغی یا ساحات قاباغی (جلوی ساعت) معروف است. عمارت شهرداری تبریز در مرکزی‌ترین نقطه شهر در تقاطع خیابان‌های ارتش و امام خمینی قرار دارد. در این میدان مهمِ شهر تبریز، عمارت شهرداری تبریز با ارتفاع ۳۰٫۵ متر بنانهاده شده و یک ساعت بزرگ چهار صفحه‌ای بر روی آن نصب شده است و نام میدان ساعت یا ساعات قاباغی از همینجا نشأت می‌گیرد. امروزه میدان ساعت به یکی از بناهای دیدنی و زیبای استان آذربایجان شرقی تبدیل شده و اولین موزه تاریخ شهرداری ایران در اینجا تأسیس شده است.

مطالعه کامل »