پارک های تبریز

پارک‌های تبریز یکی دیگر از زیردسته‌های اصلی گردشگری تبریز محسوب می‌شود که از چند جهت اهمیت ویژه‌ای دارد. معمولاً هر گردشگری که وارد هر شهری می‌شود، احتمالاً جهت استراحت و یا صرف یک وعده غذایی به پارک های شهر سری می‌زند. برخی نیز برای اقامت باصفای خود همین پارک‌ها را انتخاب می‌کنند. در این صفحه لیست کامل پارک های تبریز ارائه شده و توضیحاتی پیرامون آن‌ها نوشته شده است. البته توجه داشته باشید که اکثر پارک‌های لیست شده از نظر وسعت و زیبایی ارائه شده‌اند و پارک‌ها و بوستان‌های کوچک محلی زیادی در آن گنجانده نشده است.

البته ناگفته نماند که برخی از این بناها از نظر تاریخی نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. برای مثال تفرجگاه عون بن علی و همچنین پارک شاهگلی (ائل گلی) از نظر تاریخی نیز یک مکان گردشگری محسوب می‌شود و با بازدید از آن‌ها در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید. با این حال توصیه می‌شود بدون بازدید از پارک های تبریز شهر را ترک نکنید! چراکه بازدید از برخی از آن‌ها واقعاً لذت‌بخش بوده و سفرتان را چند برابر به یادماندنی‌تر خواهد کرد. در آخر چنانچه در این فهرست کم و کاستی می‌بینید و یا به نظرتان توضیحات آن‌ها نادرست است، می‌توانید جهت رفع و اصلاح آن با ما تماس بگیرید.

پارک شاهگلی تبریز

پارک شاهگلی (یا ائل گلی) مهم‌ترین پارک تفریحی تبریز است که امکانات و وسعت بسیار زیادی دارد. به علاوه این پارک با توجه به عمارت هشت ضلعی که در مرکز آن دارد یکی از بناهای تاریخی تبریز نیز شمرده می‌شود که تأسیس آن به زمان آق قویونلوها برمی‌گردد و در دوره صفویان نیز بیشتر توسعه یافته است. این پارک مجهز به یک شهربازی، هتل و دفتر جهانگردی فعال است. هتل پارس ائل گلی نیز در کنار همین پارک تأسیس شده است که جلوه‌ای زیبا و شهرتی جهانی به آن بخشیده است. استخر شاهگلی قبلاً بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ‌های شمالی تبریز تا تپلی باغ و دروازه تهران بوده است.

پارک موزیکال ولیعصر

پارک موزیکال ولیعصر یکی دیگر از پارک‌های معروف تبریز است که در کوی ولیعصر در کنار باغلارباغی واقع شده است. دلیل نامگذاری این پارک با نام پارک موزیکال وجود حوض آب بزرگ در سرتاسر پارک و با نور پردازی لیزری و آب نمای هوشمندی است که صدای آب را به صورت موزیکال به گوش می‌رساند. نمای استخر اصلی پارک بیشتر در شب خود را نشان می‌دهد که پیشنهاد می‌کنیم همین موقع به پارک ولیعصر رجوع کنید. اطراف استخر نیز به شکل حجره‌های کوچک طراحی شده و در اطراف آن نیز فضای پارک بسیار دنج و دلنیشینی تعبیه شده است که برای گذران وقت و استراحت مکانی مناسب و آرام خواهد بود.

پارک مینیاتور

پارک مینیاتور تبریز، همانطور که از نام آن نیز پیداست پارکی است که در آن ماکت‌های مینیاتوری و کوچکی از جاذبه‌های گردشگری مختلف تبریز ساخته شده و در معرض نمایش گذاشته شده است. ماکت‌هایی همچون برج ساعت، مقبره الشعرا،ائل گلی، برج جلعت پوشان، ارک، مسجد کبود، راه‌آهن، ساختمان بانک ملی و غیره طراحی و ساخته شده است در کنار این ماکت‌ها همچنین تابلوهایی برای ارائه اطلاعات مناطق گردشگری مینیاتوری ارائه شده است که در نوع خود بی‌نظیر است. این پارک در انتهای خیابان گلکار (یا خیابان ترافیک) واقع شده است. این پارک از همان ابتدای تأسیس در معرض برخی تخریب‌ها نیز واقع شده است که امروزه جهت حفظ شأن و منزلت و زیبایی بناها به دور این ماکت‌ها میله‌کشی شده است.

باغ گلستان

باغ گلستان که به زبان ترکی به «گولوستان باغی» معروف است و گاهی به آن باغ فجر نیز گفته می‌شود، برای تبریزی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. باغ گلستان اولین پارکی است که در داخل فضای شهر تبریز احداث شده است و با مساحت 52 هزار متر مربع فضای نسبتاً زیادی را در بخش مرکزی تبریز به خود اختصاص داده است. این پارک در زمین‌های گورستان گجیل ساخته شده است. با توجه به قدمتی که این پارک دارد، و احداث شهربازی و همچنین یادمان شمس تبریزی اخیر، تقریباً می‌توان گفت هر فرد تبریزی از پیر تا جوان خاطره‌هایی از این پارک دارد و همین امر باعث شده است فضای بسیار خاطره‌انگیز و دلنشینی برای تبریزی‌ها محسوب شود.

پارک شمس تبریزی

پارک شمس تبریزی یکی دیگر از زیباترین پارک‌های معروف تبریز است که معماری آن به صورت سنتی و ایران ساخته شده است. حوض‌های آب و آبروهای سنتی و صدای زیبای آبی که با عبور از میان مسیرهای اصلی و آلاچیق‌های اطراف آن چیزی است که این پارک تبریزی را بیشتر از هرچیزی جذاب می‌کند. این پارک زیبا مابین چهارراه آبرسان و پل قاری در مسیر چایکنار واقع شده است و دسترسی به آن بسیار آسان است. وسعت این پارک بسیار بزرگ و در حدود 10 هکتار است و یکی از زیبایی‌های آن سازه‌ای است که در مرکزیت پارک واقع شده است.

بوستان پروین اعتصامی

بوستان پروین اعتصامی یا پارک پروین اعتصامی یکی از پارک‌های زیبا و پر خاطره تبریز است که در منطقه یک شهرداری تبریز واقع شده است. این پارک با مساحتی بالغ بر 30 هزار متر مربع در خیابانی با همین نام، یعنی خیابان پروین اعتصامی (واقع در خیابان ولیعصر) نزدیک میدان تجارت جهانی واقع شده است. فضای سبز و همچنین فضای نشیمن‌گاه‌های تعبیه شده برای گذران وقت تمام سنین چیزی است که باعث شهرت و زیبایی این پارک شده است. البته بسیاری به خاطر کافی شاپی که در مکانی مناسب در این پارک واقع شده است به این پارک جذب می‌شوند. برخی افراد مسن نیز به خاطر میزهای شطرنج نصب شده در این پارک گذران وقت می‌کنند.

نمایی جانبی از المان قلب پارک پیوند - عکس از حساب اینستاگرامی habib7091

پارک پیوند تبریز پارکی برای شروع زندگی زوجین تبریزی و ترویج فرهنگ درختکاری

پارک پیوند یکی از خاطره‌انگیزترین پارک‌های تبریز برای زوج‌های تبریزی و پُر از قلب‌ها و المان‌های عاشقانه و یکی از مسیرهای پرطرفدار کاروان‌های عروسی است که بسیاری از زوج‌های تبریزی قبل از شروع زندگی مشترک از این مسیر عبور می‌کنند. با روشن شدن چراغ‌های قلبی مسیر تردد به هنگام شب، زیبایی پارک دوچندان هم می‌شود. شهردار تبریز در تبیین جزئیات طرح اظهار داشت که این پارک برای زوجین تبریزی احداث شده تا هنگام شروع زندگی مشترک‌شان در این پارک درختکاری کرده و جشن ازدواج خود را با همراهی با طبیعت و محیط زیست آغاز نمایند. همچنین لوح‌هایی نیز برای نوشتن یادگاری در کنار درختکاری تعبیه شده است. این مکان پیش از این یکی از نخاله‌گاه ساختمانی شهر تبریز بود که هم‌اکنون به پارک پیوند تبدیل شده است. مسعود برزگر جلالی می‌گوید این پارک مشابهی در سطح کشور ندارد و هدف آن کاهش ترافیک کاروان‌های عروسی و ایجاد محیطی شایسته و برای خلق لحظاتی به یاد ماندنی برای نوعروسان است. از جمله زیبایی‌ها و امکانات پارک پیوند عبارتند از: فضای رنگارنگ گلکاری شده، مسیر اختصاصی برای عبور کاروان عروسی، محل ویژه عکسبرداری از نوعروس و نوداماد، کالسکه، المان‌های قلبی شکل مختلف، ایستگاه شارژ، چند آبشار و حوضچه، زمین‌های ورزشی، آلاچیق و نمازخانه.

مطالعه معرفی کامل »
نمایی از آبشار مصنوعی پارک رشدیه - عکس از نابرو

پارک جنگلی رشدیه تبریز همراه با جاده سلامت و نمای زیبای کوهستانی

پارک جنگلی رشدیه تبریز یکی از زیبا‌ترین پارک‌های تبریز در منطقه رشدیه است. این پارک زیبا همچنین با نام جاده سلامت نیز شناخته می‌شود، چراکه محل مناسبی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری بوده و همشهریان بسیاری به هنگام صبح و عصر برای ورزش و پیاده‌روی به این پارک در تبریز مراجعه می‌کنند. به دلیل ارتفاع بالای پارک آب‌وهوای آن تمیز و مطبوع و مناسب ورزش است. همچنین این پارک منظره بسیار زیادی دارد و وقتی به ارتفاعات آن صعود می‌کنید می‌توانید نمایی زیبا از شهر تبریز را زیر قدم‌هایتان ببینید. در مسیر جاده سلامت نیمکت‌ها و تاب‌هایی برای استراحت و لوازم ورزشی عمومی تعبیه شده است. کاشت انواع درختان و درختچه‌ها، از جمله چنار، اقاقیا، کاج، سنجد و غیره سبب سرسبزی و طراوت هرچه بیشتر این پارک کوهستانی و جنگلی در تبریز شده است. از سایر نکات قوت مسیر جاده سلامت ممنوعیت ورود انواع خودرو و وسایل موتوری است که منجر به آرامش و امنیت بیشتر مراجعه کنندگان می‌شود. پارک رشدیه در ضلع شمالی شهرک رشدیه واقع شده و دسترسی به آن از طریق بلوار سبز امکان‌پذیر است. پارک جنگلی تپه‌های رشدیه، جاده سلامت، و گاهی بوستان رشدیه از نام‌های دیگر این مکان است و به صورت ۲۴ ساعته در اختیار مردم قرار دارد.

مطالعه معرفی کامل »
سر در ورودی پارک فرشتگان تبریز - عکس از لست سکند

پارک اوتیسم تبریز یا پارک فرشتگان تبریز، مخصوص کودکان مبتلا به اوتیسم

پارک فرشتگان تبریز که با نام پارک اوتیسم تبریز مشهور است یکی از پارک‌های معروف تبریزدر ضلع شرقی مجموعه‌ی شاهگلی است. بوستان فرشتگان در ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۲ افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است. پارک فرشتگان یکی دیگر از اولین‌های کشور و در نوع خود دومین پارک در خاورمیانه است. سازمان پارک‌ها طراحی و احداث این پارک را مطابق با استانداردهای جهانی و رفع نیازهای تفریحی مورد نیاز این قشر از کودکان انجام داده است. از جمله امکانات این پارک تبریزی عبارتند از: درختکاری، گلکاری، تزئینات گلدانی، زمین‌های بازی، غرفه، نیمکت، سرویس بهداشتی، آبخوری و نورپردازی رنگیِ LED اشاره کرد. زمین‌های بازی که کارکرد اصلیِ پارک فرشتگان تبریز را تشکیل می‌دهد عبارتند از: زمین بازی آبی، زمین بازی شنی، و دو زمین بازی سنتی که هرکدام با هدف خاصی برای تأمین نیازها و رفع مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم طراحی شده‌اند. از جمله نکاتی که در طراحی پارک اوتیسم رعایت شده طراحی همسطح کف با کفپوش‌های نرم است. بنابر اظهارات و به گفته رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری، دغدغه اکثر خانواده‌ها حضور افراد عمومی و معمولی در کنار کودکان مبتلا به اوتیسم است که امکان استفاده از این پارک را برای این خانواده‌های خاص سلب کرده است.

مطالعه معرفی کامل »
نمایی پاییزی از تفرجگاه عون بن علی - عکس از وبسایت سازمان عون بن علی

عون بن علی (کوه عینالی) تبریز بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی ایران

کوه عینالی بر فراز رشته‌کوه سرخاب تبریز یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر بوده و دو مقبره تاریخی بر فراز آن واقع شده است. این کوه به زبان ترکی عینالی داغی (کوهِ عین علی) نامیده می‌شود و بزرگ‌ترین تفرجگاه کوهستانی کشور است. در ارتفاع ۱۵۰۰ متری دریاچه مصنوعی داغ گُلی واقع شده است. تندیس زیبای استاد شهریار و تندیس عظیم قیچی‌ساز از جمله تندیس‌های مهم این پارک تبریزی هستند. سایر امکانات عینالی عبارتند از تله‌کابین، رستوران، جنگل‌کاری، نورپردازی، منطقه‌ی تمرین صخره‌نوردی، و باغ‌وحش حیوانات بومی، پرروش شترمرغ، آبشار مصنوعی، سالن همایش و جنگل‌کاری. بر فراز کوه توربین‌های بادی عظیمی نصب شده‌اند. در سال ۱۳۸۵ یادمان شهدای گمنام در مقابل آرامگاه تاریخی به یاد ۸ تن از کشته شدگان ایرانی جنگ ایران و عراق ساخته شد. نقطه آغازین تله‌کابین تبریز در قسمت ورودی تفرجگاه بوده و در ارتفاعات کوه به پایان می‌رسد و مسافران با عبور از میان صخره‌ها دید کاملی از شهر تبریز خواهند داشت. تله کابین تبریز مجهز به سامانه عکاسی خودکار بوده و با استفاده از آن می‌توان عکس یادگاری گرفت. زیپ لاین یکی دیگر از امکانات تفریحی عینالی است. برای دسترسی به قله می‌توانید از مسیر کوهستانی، مسیر پیاده‌روی آسفالت، ون و تاکسی و یا تله کابین استفاده کنید.

مطالعه معرفی کامل »