پارک‌های تبریز

پارک‌های تبریز یکی دیگر از زیردسته‌های اصلی گردشگری تبریز محسوب می‌شود که از چند جهت اهمیت ویژه‌ای دارد. معمولاً هر گردشگری که وارد هر شهری می‌شود، احتمالاً جهت استراحت و یا صرف یک وعده غذایی به پارک های شهر سری می‌زند. برخی نیز برای اقامت باصفای خود همین پارک‌ها را انتخاب می‌کنند. در این صفحه لیست کامل پارک های تبریز ارائه شده و توضیحاتی پیرامون آن‌ها نوشته شده است. البته توجه داشته باشید که اکثر پارک‌های لیست شده از نظر وسعت و زیبایی ارائه شده‌اند و پارک‌ها و بوستان‌های کوچک محلی زیادی در آن گنجانده نشده است.

البته ناگفته نماند که برخی از این بناها از نظر تاریخی نیز اهمیت ویژه‌ای دارند. برای مثال تفرجگاه عون بن علی و همچنین پارک شاهگلی (ائل گلی) از نظر تاریخی نیز یک مکان گردشگری محسوب می‌شود و با بازدید از آن‌ها در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید. با این حال توصیه می‌شود بدون بازدید از پارک های تبریز شهر را ترک نکنید! چراکه بازدید از برخی از آن‌ها واقعاً لذت‌بخش بوده و سفرتان را چند برابر به یادماندنی‌تر خواهد کرد. در آخر چنانچه در این فهرست کم و کاستی می‌بینید و یا به نظرتان توضیحات آن‌ها نادرست است، می‌توانید جهت رفع و اصلاح آن با ما تماس بگیرید.

لیست پارک های تبریز

تفرجگاه عون بن علی

شاهگلی (ائل گلی)

شهربازی باغلارباغی

پارک موزیکال ولیعصر

ائل باغی (سورتمه تبریز)

پارک طوبی (مفاخر)

پارک خاقانی

پارک مسافر

پارک باغمیشه

پارک مینیاتور

پارک شمیم پایداری

پارک مشروطه

پارک حکیم نظامی

پارک کوچه باغ (شادی)

پارک صائب تبریزی

پارک ساحلی تریز

پارک آبی

پارک کنتال

پارک جنگلی رشدیه

باغ گلستان

پارک عباس میرزا

پارک بزرگ تبریز

بوستان پروین اعتصامی

پارک آنا

پارک حجاج

پارک معلم

پارک پرواز

پارک چشم انداز

پارک منظریه

پارک آزادگان

پارک فرشتگان (اوتیسم کودکان)

پارک پیوند

پارک عباس میرزا

پارک شمس تبریزی

در ادامه به صورت مختصر پارک های تبریز معرفی شده‌اند.

تبلیغات

تفرجگاه عون بن علی

کوه عینالی، که عون بن علی و همچنین عینال – زینال و تفرجگاه عینالی نیز نامیده می‌شود کوهی بر فراز رشته‌کوه سرخاب شمال تبریز است. بلند‌ترین قله این رشته کوه قله دند با ارتفاع ۲۳۸۱ متر است. کوه عینالی، یا عون بن علی در واقع به یکی از قله‌های این رشته کوه سرخ‌رنگ با ارتفاع ۱۸۰۰ متر اطلاق می‌شود. عینالی از این منظر اهمیت ویژه‌ای دارد که یک امام زاده (منسوب به حضرت علی (ع)) است و دو مقبره و آرامگاه تاریخی تبریز بر فراز آن واقع شده است. به همین سبب این کوه، در میان افراد محلی و زبان ترکی با عنوان عینالی داغی (کوه) (عین علی) شناخته می‌شود. امروزه نیز این کوه به یکی از تفرجگاه‌های زیبا و پر رفت و آمد تبریز تبدیل شده است.

یادمان هشت ضلعی شهدای گمنام بر قله عون بن علی - عکس از سایت سازمان
یادمان هشت ضلعی شهدای گمنام بر قله عون بن علی - عکس از سایت سازمان

پارک شاهگلی تبریز

پارک شاهگلی (یا ائل گلی) مهم‌ترین پارک تفریحی تبریز است که امکانات و وسعت بسیار زیادی دارد. به علاوه این پارک با توجه به عمارت هشت ضلعی که در مرکز آن دارد یکی از بناهای تاریخی تبریز نیز شمرده می‌شود که تأسیس آن به زمان آق قویونلوها برمی‌گردد و در دوره صفویان نیز بیشتر توسعه یافته است. این پارک مجهز به یک شهربازی، هتل و دفتر جهانگردی فعال است. هتل پارس ائل گلی نیز در کنار همین پارک تأسیس شده است که جلوه‌ای زیبا و شهرتی جهانی به آن بخشیده است. استخر شاهگلی قبلاً بزرگ‌ترین منبع ذخیره آب برای آبیاری باغ‌های شمالی تبریز تا تپلی باغ و دروازه تهران بوده است.

شاهگلی یا ائل گلی در پاییز - عکس از وبسایت لست سکند
شاهگلی یا ائل گلی در پاییز - عکس از وبسایت لست سکند

پارک موزیکال ولیعصر

پارک موزیکال ولیعصر یکی دیگر از پارک‌های معروف تبریز است که در کوی ولیعصر در کنار باغلارباغی واقع شده است. دلیل نامگذاری این پارک با نام پارک موزیکال وجود حوض آب بزرگ در سرتاسر پارک و با نور پردازی لیزری و آب نمای هوشمندی است که صدای آب را به صورت موزیکال به گوش می‌رساند. نمای استخر اصلی پارک بیشتر در شب خود را نشان می‌دهد که پیشنهاد می‌کنیم همین موقع به پارک ولیعصر رجوع کنید. اطراف استخر نیز به شکل حجره‌های کوچک طراحی شده و در اطراف آن نیز فضای پارک بسیار دنج و دلنیشینی تعبیه شده است که برای گذران وقت و استراحت مکانی مناسب و آرام خواهد بود.

پارک موزیکال تبریز در شب - عکس از حساب اینستاگرامی farshadgasempour
پارک موزیکال تبریز در شب - عکس از حساب اینستاگرامی farshadgasempour

پارک جنگلی تپه‌های رشدیه

پارک جنگلی تپه‌های رشدیه نامی است که خود بیانگر همه چیز است! این پارک در منطقه شمالی رشدیه واقع شده و یک پارک جنگلی است. همچنین تپه‌ها نیز به خاصیت کوهستانی این پارک دلالت دارد. این پارک دارای یک جاده سلامت مشهور است که با وجود آبشارها و رودخانه‌ای مصنوعی یکی از پارک‌های تفریحی و گردشگری زیبای تبریز محسوب می‌شود. همچنین با صعود به ارتفاعات این پارک، نمایی کلی از شهر تبریز خواهید داشت، گویی به کوه عینالی صعود کرده‌اید. مساحت کلی این پارک جنگلی فعلاً 30 هکتار بوده و گفته می‌شود تا 70 هکتار توسعه پیدا خواهد کرد.

پارک جنگل تپه های رشدیه - عکس از وبسایت لست سکند
پارک جنگل تپه های رشدیه - عکس از وبسایت لست سکند

پارک مینیاتور

پارک مینیاتور تبریز، همانطور که از نام آن نیز پیداست پارکی است که در آن ماکت‌های مینیاتوری و کوچکی از جاذبه‌های گردشگری مختلف تبریز ساخته شده و در معرض نمایش گذاشته شده است. ماکت‌هایی همچون برج ساعت، مقبره الشعرا،ائل گلی، برج جلعت پوشان، ارک، مسجد کبود، راه‌آهن، ساختمان بانک ملی و غیره طراحی و ساخته شده است در کنار این ماکت‌ها همچنین تابلوهایی برای ارائه اطلاعات مناطق گردشگری مینیاتوری ارائه شده است که در نوع خود بی‌نظیر است. این پارک در انتهای خیابان گلکار (یا خیابان ترافیک) واقع شده است. این پارک از همان ابتدای تأسیس در معرض برخی تخریب‌ها نیز واقع شده است که امروزه جهت حفظ شأن و منزلت و زیبایی بناها به دور این ماکت‌ها میله‌کشی شده است.

پارک مینیاتور تبریز و ماکت مقبره الشعرا - عکس از وبسایت نگاه مدیا
پارک مینیاتور تبریز و ماکت مقبره الشعرا - عکس از وبسایت نگاه مدیا

باغ گلستان

باغ گلستان که به زبان ترکی به «گولوستان باغی» معروف است و گاهی به آن باغ فجر نیز گفته می‌شود، برای تبریزی‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. باغ گلستان اولین پارکی است که در داخل فضای شهر تبریز احداث شده است و با مساحت 52 هزار متر مربع فضای نسبتاً زیادی را در بخش مرکزی تبریز به خود اختصاص داده است. این پارک در زمین‌های گورستان گجیل ساخته شده است. با توجه به قدمتی که این پارک دارد، و احداث شهربازی و همچنین یادمان شمس تبریزی اخیر، تقریباً می‌توان گفت هر فرد تبریزی از پیر تا جوان خاطره‌هایی از این پارک دارد و همین امر باعث شده است فضای بسیار خاطره‌انگیز و دلنشینی برای تبریزی‌ها محسوب شود.

پارک گلستان تبریز - عکس از آیدین تبریزی از نصرنیوز
پارک گلستان تبریز - عکس از آیدین تبریزی از نصرنیوز

پارک فرشتگان (اوتیسم کودکان)

پارک فرشتگان که بیشتر با نام پارک اوتیسم کودکان نیز شناخته می‌شود، اولین پارکی است که مخصوص بیماران اوتیسمی افتتاح شده است. این پارک در کنار مجموعه شاهگلی با مساحتی در حدود یک و نیم هکتار احداث شده است که هدف آن کمک و حمایت بیماران اوتیسمی است. به مناسبت افتتاح اولین پارک همچنین نماینده یونیسف در ایران، محمد المنیر سفی الدین متنی ارائه کرده است که در مراسم افتتاح قرائت شده است. بنابرگزارشی که مهندس تقی پور ارائه کرده است، این پارک متناسب با شرایط خاص روحی و روانی عزیزان اوتیسمی و مطابق با استانداردهای جهانی احداث شده است.

پارک فرشتگان یا اوتیسم تبریز - عکس از وبسایت لست سکند
پارک فرشتگان یا اوتیسم تبریز - عکس از وبسایت لست سکند

پارک شمس تبریزی

پارک شمس تبریزی یکی دیگر از زیباترین پارک‌های معروف تبریز است که معماری آن به صورت سنتی و ایران ساخته شده است. حوض‌های آب و آبروهای سنتی و صدای زیبای آبی که با عبور از میان مسیرهای اصلی و آلاچیق‌های اطراف آن چیزی است که این پارک تبریزی را بیشتر از هرچیزی جذاب می‌کند. این پارک زیبا مابین چهارراه آبرستان و پل قاری در مسیر چایکنار واقع شده است و دسترسی به آن بسیار آسان است. وسعت این پارک بسیار بزرگ و در حدود 10 هکتار است و یکی از زیبایی‌های آن سازه‌ای است که در مرکزیت پارک واقع شده است.

پارک شمس تبریزی - عکس از حساب اینستاگرامی شهرداری تبریز
پارک شمس تبریزی - عکس از حساب اینستاگرامی شهرداری تبریز

بوستان پروین اعتصامی

بوستان پروین اعتصامی یا پرک پروین اعتصامی یکی از پارک‌های زیبا و پر خاطره تبریز است که در منطقه یک شهرداری تبریز واقع شده است. این پارک با مساحتی بالغ بر 30 هزار متر مربع در خیابانی با همین نام، یعنی خیابان پروین اعتصامی (واقع در خیابان ولیعصر) نزدیک میدان تجارت جهانی واقع شده است. فضای سبز و همچنین فضای نشیمن‌گاه‌های تعبیه شده برای گذران وقت تمام سنین چیزی است که باعث شهرت و زیبایی این پارک شده است. البته بسیاری به خاطر کافی شاپی که در مکانی مناسب در این پارک واقع شده است به این پارک جذب می‌شوند. برخی افراد مسن نیز به خاطر میزهای شطرنج نصب شده در این پارک گذران وقت می‌کنند.

پارک پروین اعتصامی ولیعصر تبریز - عکس از وبسایت parks.tabriz.ir
پارک پروین اعتصامی ولیعصر تبریز - عکس از وبسایت parks.tabriz.ir