یخچال بیلانکوه تبریز با وضعیت نگهداری بسیار نامناسب

یخچال بیلانکوه تبریز یکی از یخچال‌های تاریخی شهر تبریز است و همانند بسیاری از آثار دیگر شهر تبریز، به سده‌های آخر دوره‌ی قاجار ایران برمی‌گردد. این یخچال در خیابان بیلانکوه چهارراه عباسی واقع شده و در واقع بخشی از مجموعه‌ی کلانتر باغمیشه قدیمی به حساب می‌آید. بیلانکوه یکی از محلات تاریخی شهر تبریز است و در دوره ایلخانی، بنیانگذاری شهرک دانشگاهی ربع رشیدی بر اهمیت آن افزود، اما اینکه چرا یخچال بیلانکوه، مانند چندین و چند آثار باستانی و تاریخی شهر تبریز به دست فراموشی سپرده شده است را نمی‌دانیم. البته خبرهایی از بازسازی، حفظ حریم و ... برای چند اثر تاریخی به گوش می‌رسد، اما در عمل کی باید نتیجه این وعده‌ها و خبرها را ببینیم مشخص نیست.

یخچال بیلانکوه - عکس از وبسایت تبریز روز
یخچال بیلانکوه - عکس از وبسایت تبریز روز

یخچال بیلانکوه تبریز یکی از یخچال‌های تاریخی تبریز است که در 28 اسفندماه سال 1385 با شماره 18687 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. قدمت بنای این یخچال تاریخی، همانند بسیاری از آثار دیگری که در شهر تبریز می‌بینیم، به سده‌های آخر دوره‌ی قاجار ایران بر می‌گردد. یخچال بیلانکوه در خیابان بیلانکوه چهارراه عباسی واقع شده و در واقع بخشی از مجموعه‌ی کلانتر باغمیشه قدیمی به حساب می‌آید. گفته می‌شود. با اینکه بیلانکوه یکی از محلات تاریخی شهر تبریز است و در دوره ایلخانی، بنیانگذاری شهرک دانشگاهی ربع رشیدی، توسط خواجه رشید الدین فضل الله همدانی بر اهمیت آن افزود، اما اینکه چرا یخچال بیلانکوه، مانند چندین و چند آثار باستانی و تاریخی شهر تبریز به دست فراموشی سپرده شده است را نمی‌دانیم. البته خبرهایی از بازسازی، حفظ حریم و … برای چند اثر تاریخی به گوش می‌رسد، اما در عمل کی باید نتیجه این وعده‌ها و خبرها را ببینیم مشخص نیست.

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌شود، یخچال بیلانکوه، که می‌تواند به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری تبریز به کار گرفته شود و همچنین با نام یخچال کلانتر نیز شناخته می‌شود، در وضعیت بسیار نامناسبی قرار گرفته و به کلی تخریب شده است.

آدرس یخچال بیلانکوه و دسترسی به آن

این یخچال که شاید بهتر است بگوییم باقی‌مانده‌های این یخچال در خیابانی به همین نام، یعنی خیابان بیلانکوه در چهارراه عباسی تبریز واقع شده است که دسترسی به آن بسیار آسان است. یک روش برای دسترسی به این یخچال استفاده از خط اتوبوس واحد شماره 144 و ایستگاه چهارراه عباسی است. همچنین چنانچه قصد دارید با ماشین شخصی به این بنا مراجعه کنید می‌توانید به راحتی در اطراف آن جای پارک پیدا کنید.

توجه: تصویر برگرفته از وبسایت تبریزِ روز