یخچال قائم مقام تبریز، از بزرگ‌ترین یخچال‌های طبیعی تبریز

یخچال قائم مقام یکی از چند یخچال‌های تاریخی واقع در شهر تبریز است که گفته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین یخچال‌های ایران است. مساحت آن بیش 200 متر مربع است. یخچال قائم مقام، که اخیراً کاربری آن تغییر یافته است، در یکی از محله‌های قدیمی و اعیان تبریز، یعنی محله ششگلان واقع شده است. قدمت این یخچال به دوره والی گری عباس میرزا می‌رسد و بنای آن منسوب به تاج ماه بیگم، خواهر ناتنی قائم مقام است. این یخچال تاریخی و طبیعی یازده متر زیر زمین واقع شده و دسترسی به آن از طریق پله امکان‌پذیر است. البته فراموش نکنید که این بنا، یک یخچال بسیار بزرگ است و سرد!

یخچال قائم مقام تبریز - عکس از وبسایت همگردی
یخچال قائم مقام تبریز - عکس از وبسایت همگردی

یخچال قائم مقام یکی از چند یخچال‌های تاریخی تبریز است. گفته می‌شود این جاذبه گردشگری تبریز یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین یخچال‌های ایران است، بطوریکه مساحت آن بیش 200 متر مربع است. یخچال قائم مقام، که اخیراً کاربری آن تغییر یافته است، در یکی از محله‌های قدیمی و اعیان تبریز، یعنی محله ششگلان واقع شده است. قدمت این یخچال به دوره والی گری عباس میرزا، یعنی حدود 220 سال پیش می‌رسد و بنای آن منسوب به تاج ماه بیگم، خواهر ناتنی قائم مقام است. این یخچال تاریخی و طبیعی یازده متر زیر زمین واقع شده و دسترسی به آن از طریق پله امکان‌پذیر است. البته فراموش نکنید که این بنا، یک یخچال بسیار بزرگ است و سرد!

تغییر کاربری و احداث سفره‌خانه قائم مقام فراهانی

بنابر گزارشی منتشر شده در خبرگزاری فارس، این یخچال تاریخی پس از مرمت و احیا با تغییر کاربری به مجموعه‌ی فرهنگی، تاریخی و رفاهی تبدیل شد. البته بزرگ‌ترین تغییری و شهرت تغییر این یخچال بیشتر به سفره‌خانه یا رستوران آن است که گویا خاص‌ترین غذاهای آذربایجانی و دریایی در آن سرو می‌شود. البته این تغییر کاربری با دیدگاه‌های مثبت و منفی نیز همراه بوده است. از یک سو ایجاد رستوران در یخچال قائم مقام فراهانی می‌تواند یک راه و روش جدید برای آشنایی بیشتر و زنده کردن این اثر و طبیعت تاریخی در تبریز باشد. از طرف دیگر، افتتاح و تجاری‌سازیِ بناهای تاریخی همواره مورد انتقاد منفی نیز واقع می‌شود که چرا باید ارزش تاریخی بنا با کاربری تجاری (با وجود احتمالات) تخریب شود.

آدرس دقیق و دسترسی به یخچال قائم مقام تبریز

آدرس دقیق دسترسی به این یخچال تاریخی این صورت است: خیابان ششگلان، روبروی مدرسه کاشانی، دربند توفیق (شهید سرندی)، یخچال قائم مقام. دسترسی به ششگلان بسیار آسان است، چراکه در جوار یکی از پررفت‌آمدترین و اصلی‌ترین مسیرهای تبریز واقع شده است: چایکنار. وقتی در چایکنار به سمت میدان آذربایجان در حال حرکت هستید، به یک پل معروف و تاریخی تبریز، یعنی پل قاری می‌رسید، خیابان ششگلان، و یا خیابان ثقه‌الاسلام (که هر دو به یخچال قائم مقام دسترسی دارند) دقیقاً مقابل پل قاری قرار دارند. البته دسترسی به ششگلان از منطقه عباسی نیز امکان‌پذیر است.

توجه: عکس این مطلب از وبسایت همگردی برگرفته شده است.