یخچال قائم مقام تبریز، از بزرگ‌ترین یخچال‌های طبیعی تبریز

چکیده:

یخچال قائم مقام یکی از چند یخچال‌های تاریخی واقع در شهر تبریز است که گفته می‌شود یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین یخچال‌های ایران است. مساحت آن بیش 200 متر مربع است. یخچال قائم مقام، که اخیراً کاربری آن تغییر یافته است، در یکی از محله‌های قدیمی و اعیان تبریز، یعنی محله ششگلان واقع شده است. قدمت این یخچال به دوره والی گری عباس میرزا می‌رسد و بنای آن منسوب به تاج ماه بیگم، خواهر ناتنی قائم مقام است. این یخچال تاریخی و طبیعی یازده متر زیر زمین واقع شده و دسترسی به آن از طریق پله امکان‌پذیر است. البته فراموش نکنید که این بنا، یک یخچال بسیار بزرگ است و سرد!

یخچال قائم مقام تبریز - عکس از وبسایت همگردی
یخچال قائم مقام تبریز - عکس از وبسایت همگردی

فهرست محتوا

یخچال قائم مقام یکی از چند یخچال‌های تاریخی تبریز است. گفته می‌شود این جاذبه گردشگری تبریز یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین یخچال‌های ایران است، بطوریکه مساحت آن بیش ۲۰۰ متر مربع است. یخچال قائم مقام، که اخیراً کاربری آن تغییر یافته است، در یکی از محله‌های قدیمی و اعیان تبریز، یعنی محله ششگلان واقع شده است. قدمت این یخچال به دوره والی گری عباس میرزا، یعنی حدود ۲۲۰ سال پیش می‌رسد و بنای آن منسوب به تاج ماه بیگم، خواهر ناتنی قائم مقام است. این یخچال تاریخی و طبیعی یازده متر زیر زمین واقع شده و دسترسی به آن از طریق پله امکان‌پذیر است. البته فراموش نکنید که این بنا، یک یخچال بسیار بزرگ است و سرد!

تغییر کاربری و احداث سفره‌خانه قائم مقام فراهانی

بنابر گزارشی منتشر شده در خبرگزاری فارس، این یخچال تاریخی پس از مرمت و احیا با تغییر کاربری به مجموعه‌ی فرهنگی، تاریخی و رفاهی تبدیل شد. البته بزرگ‌ترین تغییری و شهرت تغییر این یخچال بیشتر به سفره‌خانه یا رستوران آن است که گویا خاص‌ترین غذاهای آذربایجانی و دریایی در آن سرو می‌شود. البته این تغییر کاربری با دیدگاه‌های مثبت و منفی نیز همراه بوده است. از یک سو ایجاد رستوران در یخچال قائم مقام فراهانی می‌تواند یک راه و روش جدید برای آشنایی بیشتر و زنده کردن این اثر و طبیعت تاریخی در تبریز باشد. از طرف دیگر، افتتاح و تجاری‌سازیِ بناهای تاریخی همواره مورد انتقاد منفی نیز واقع می‌شود که چرا باید ارزش تاریخی بنا با کاربری تجاری (با وجود احتمالات) تخریب شود.

آدرس دقیق و دسترسی به یخچال قائم مقام تبریز

آدرس دقیق دسترسی به این یخچال تاریخی این صورت است: خیابان ششگلان، روبروی مدرسه کاشانی، دربند توفیق (شهید سرندی)، یخچال قائم مقام. دسترسی به ششگلان بسیار آسان است، چراکه در جوار یکی از پررفت‌آمدترین و اصلی‌ترین مسیرهای تبریز واقع شده است: چایکنار. وقتی در چایکنار به سمت میدان آذربایجان در حال حرکت هستید، به یک پل معروف و تاریخی تبریز، یعنی پل قاری می‌رسید، خیابان ششگلان، و یا خیابان ثقه‌الاسلام (که هر دو به یخچال قائم مقام دسترسی دارند) دقیقاً مقابل پل قاری قرار دارند. البته دسترسی به ششگلان از منطقه عباسی نیز امکان‌پذیر است.

توجه: عکس این مطلب از وبسایت همگردی برگرفته شده است.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

دیدگاهتان را بنویسید

سایر محتوای مرتبط که ممکن است به آن علاقه داشته باشید: