درباره یوردوز

یوردوز چیست؟ چه کاری انجام می‌دهد و هدف از راه‌اندازی آن چه بوده است؟

وقتی برای اولین بار می‌خواهیم با وبسایتی آشنا شویم و برای این کار صفحه درباره ما را انتخاب می‌کنیم، در یک کلام می‌خواهیم بدانیم این وبسایت چیست، چه کاری انجام می‌دهد و اهداف آن چیست. صفحه درباره ما در یوردوز نیز به همین منظور طراحی شده است.

یوردوز چیست؟

ریشه لغوی یوردوز ترکی بوده و دو معنا دارد: اولین معنای آن در کل «ستاره» است. اما معنای دوم، با ترکیب دو قسمت یورد+وز به معنای یوردِ شما یا وطن شما را تفسیر می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت وطنِ تبریزِ شما. که معنای مد نظر از یوردوز است.

خب، حالا وطنِ شما یعنی چه؟! تمام سعی ما در یوردوز این است که به همین پرسش پاسخ دهیم! تبریز یعنی چه؟ برای این کار، سعی کرده‌ایم از تمام جنبه‌ها به توصیف این شهر و استان آذربایجان شرقی بپردازیم. به عبارت دیگر، می‌خواهیم وقتی وارد این وبسایت می‌شوید، بتوانید داستان تبریز را به صورت کامل بخوانید!

البته این هدف بسیار در چشم‌انداز دوری برای ما قرار دارد، و سعی ما بیشتر در بسترسازی و افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی متمرکز است. اما به تنهایی نمی‌توانیم به این هدف برسیم، بلکه در این راه پر فراز و نشیب به یاری و کمک شما مخاطبان، فعالان مجازی، متخصصان و بازاریان نیاز داریم که هر کدام سهمی در تعریف گوشه‌ای از شهرمان در این بستر داشته باشیم.

هدف کلی ما

در یوردوز تنها یک هدف کلی داریم: فراهم کردن سیستمی جامع برای ارائه‌ی پروفایل همه‌جانبه از استان آذربایجان شرقی و به خصوص شهر تبریز. در یوردوز می‌خواهیم شهر تبریز و استان آذربایجان شرقی را به صورتی داستان‌وار و جامع و از تمام جنبه‌ها توصیف کنیم که برای این کار نمایه‌هایی (درگاه) طراحی شده است، برای مثال، درگاه خبری، یا درگاه گردشگری.

منظور از ایجاد این درگاه‌ها و نمایه‌ها این است که بتوانیم تحت عنوان هریک از آن‌ها یک سیستم جامع ایجاد کنیم. برای مثال می‌خواهیم با ایجاد درگاه خبری بتوانیم تمام نیازهای خبری مربوط به استان خود را از این درگاه مرتفع سازیم و مخاطب بداند همه «اخبار تبریز» انعکاس و لینکی در درگاه خبری یوردوز خواهند داشت. همین منظور برای سایر درگاه‌ها نیز مد نظر واقع شده است.

یوردوز متعلق به کیست؟

وبسایت یوردوز و تمام حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی متعلق به آن توسط یک تیم مدیریت می‌شود. البته هدف ما این است که تعداد مدیران و کارکنان و اعضای این خانواده روز به روز افزایش پیدا کند و شاید روزی تمام شهروندان تبریزی عضوی از خانواده یوردوز شدند.

مخاطب یوردوز کیست؟

درب یوردوز به روی همه باز است! اگر بخواهیم مخاطبان خود را دسته‌بندی کنیم می‌توانیم دو دسته کلی مخاطبان محلی (همشهری و استانی) و مخاطبان غیر محلی (از تمام نقاط ایران و جهان) را نام ببریم. برای دسته اول، یعنی مخاطبان محلی، هدف ما افزایش آگاهی، اطلاع‌رسانی و همچنین مشارکت و همکاری برای اعتلای تک تک مخاطبان است. از طرف دیگر، برای مخاطبان غیر محلی، یک سیستم جامع ارائه می‌کنیم که با استفاده از آن بتوانند به صورتی جامع به اطلاعات و دانش پیرامون شهر تبریز دسترسی داشته باشند.

نقش شما در ارزش‌آفرینی

یوردوز یک وبسایت مردمی و با ارزش‌های مردمی است. ما بر این باور هستیم که هر فردی می‌تواند در یوردوز نقش‌آفرینی کند و به تعریف، توصیف و معرفی گوشه‌ای از درگاه‌های مختلف ما بپردازد. برای مثال، هر فرد می‌تواند حتی خودش را در یوردوز معرفی کند! بله، اگر مترجم هستید، عکاس هستید، گرافیست و هنرمند هستید، می‌توانید در یوردوز یک صفحه اختصاصی داشته و خود را معرفی کنید.