حمام‌های تاریخی تبریز

حمام‌های عمومی از گذشته تا به امروز در نقاط مختلف کشور و حتی جهان همواره مورد استفاده بوده و نسل‌های گذشته ما همگی خاطرات بسیار شیرینی از این حمام‌ها دارند. از مراسم‌های مختلف برگزار شده در حمام‌ها گرفته، تا انواع ماساژ‌ها (!) و رسم و رسومات قبل از ازدواج در ایران که شاید در برخی از شهرها (از جمله مناطق آذربایجان) در مورد آن‌ها شنیده باشیم. حمام‌های تاریخی تبریز نیز از این دسته بناها هستند که از آن دوران برای ما به یادگار مانده‌اند.

در روزگاران گذشته که زندگی‌ها مثل امروز نبود، هر کسی در خانه خود حمام شخصی نداشت و لاجرم همه از حمام‌های عمومی سرتاسر شهر استفاده می‌کردند. برخی از این حمام‌های تاریخی که به آن‌ها گرمابه تاریخی نیز گفته می‌شود هنوز هم فعال هستند و بسیاری از آن‌ها با مالکیت شخصی و تجاری در حال فعالیت و کسب روزی هستند. در این میان در شهر تبریز تعدادی حمام تاریخی با قدمت زیاد وجود دارد که در این صفحه علاوه بر ارائه لیست کامل، به صورت جزئی تمام حمام‌های تاریخی تبریز را مختصراً توضیح داده‌ایم. برخی از حمام‌ها که نیازمند توضیح بیشتر هستند نیز به تدریج به صورت لینک به صفحه اضافه می‌شوند.

حمام نظافت تبریز - عکس از تبریز مدرن

حمام نظافت تبریز که به آن گرمابه نظافت و همچنین حمام حکم‌آباد نیز گفته می‌شود، یکی از حمام‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. این حمام در خیابان آذربایجان، خیابان حکم آباد، میدان دوم واقع شده از سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران شناخته می‌شود. به گزارش ایسنا این حمام با هزینه شخصی مالک در سال 1395 مرمت و بازسازی شده و یکی از حمام‌های عمومی تبریز است که هم‌اکنون در کنار یک جاذبه گردشگری برای شهر تبریز به صورت فعالانه در حال خدمت‌رسانی است. بنا بر گزارش تبریز مدرن این حمام بدون هرگونه حمایت و با هزینه و مدیریت شخصی اداره می‌شود و هیچ ارگانی هیچ کمک و هزینه‌ای برای آن اختصاص نداده‌اند.

حمام نوبر تبریز - منبع عکس نامشخص

حمام نوبر یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی تبریز بوده و بنای آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این حمام در تقاطع خیابان امام و تربیت واقع شده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این حمام نقش و نگار و کاشی‌های بسیار زیبایی دارد و یکی از نمونه‌های بارز حمام‌های تاریخی تبریز به شما می‌رود. این بنا امروزه به یکی از مکان‌های گردشگری تبریز بدل شده است. البته احداث سفره‌خانه سنتی شهریار نیز در این تغییر بی‌تأثیر نبوده است. حمام نوبر در قسمت مرکزی تبریز و در نزدیکی دروازه نوبار میدان ساعت، تقاطع خیابان امام خمینی و تربیت واقع شده است که محل تجمع بافت تاریخی و گردشگری تبریز محسوب می‌شود.

حمام شنب غازان تبریز - عکس از وبسایت خبرگزاری مهر

حمام تاریخی شنب غازان در سال 1345 هجری قمری توسط فردی با همین نام به نام عباسعلی شنب غازانی و همچنین مشهدی حسن و اهالی همان محله ساخته شد. حمام تاریخی شنب غازان در 1352 وقف شده و از آن به بعد اداره آن به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار شده است. پس از وقف حمام، درآمد آن برای تعمیر، مخارج و تعمیرات مساجد محله شنب غازان معین شد. متاسفانه به دلیل فراموشیِ کامل این حمام، دیگر جز خرابه‌هایی از آن باقی نمانده است و حتی گاهی در منابع مختلف نوشته می‌شود امکان بازدید از بنا وجود نداشته و عملاً بنایی برای بازدید باقی نمانده است.