ساختمان‌های مهم تبریز

ساختمان‌های مهم تبریز یکی از چالش برانگیزترین دسته‌های بناهای تاریخی تبریز است. چالش برانگیز از این جهت که این بناها را نه می‌توان کاملاً در دسته‌ی گردشگری قرار داد، و نه کاملاً در دسته بناهای تاریخی. همچنین یکی دیگر از چالش‌های موجود نیز به کاربرد و استفاده امروزی از این بناها برمی‌گردد. برای مثال ساختمان مرکزی شهرداری تبریز را در نظر بگیرید. این ساختمان امروز هم محل فعالیت اداری شهرداری است، و هم یک بنای مهم و زیبا در تبریز که فضای سبز دلنشینی ایجاد کرده است، و هم اینکه یک بنای تاریخی محسوب نمی‌شود. یک نمونه دیگر نیز کتابخانه ملی تبریز است.

بنابراین تصمیم گرفتیم یک دسته با نام ساختمان‌های مهم تبریز بنا کنیم و این نوع بناها را در این دسته سازمان‌دهی کرده و اطلاعات مربوط به آن‌ها را به صورت منسجم ارائه دهیم. البته این بناها نباید با دسته‌ی اداره‌های دولتی و خصوصی تبریز اشتباه شود، ولی می‌توانیم بگوییم که با این دسته همپوشانی زیادی خواهد داشت؛ چراکه بسیاری از بناهای مهم تبریز، با توجه به تاریخ، زیبایی و ساختاری که دارند به عنوان ساختمان‌های اداری نیز انتخاب شده‌اند و برخی از آن‌ها نیز کاربرد قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. برای این قضیه نیز می‌توانیم ساختمان استانداری را مثال بزنیم که درواقع در محل شمس العماره بنا شده و حاوی یک موزه است.

ساختمان مرکزی شهرداری تبریز در ابوریحان - عکس از حساب اینستاگرامی masoumeh_dehgan

تا همین چند سال اخیر میدان ساعت و عمارت برج ساعتی که در مرکز شهر می‌بینید مرکز اداری و رسمی شهرداری تبریز بود. تا اینکه در چند سال اخیر یک ساختمان دیگر با فاصله‌ای نسبت زیاد در نزدیکی میدان ابوریحان بنا شد که از نظر مساحت و بزرگی بسیار بزرگ‌تر از عمارت شهرداری مرکز است. این ساختمان با توجه به مساحت بزرگ‌تری که دارد بهتر در خدمت همشهریان خواهد بود. ساختمان قبلیِ شهرداری واقع در میدان ساعت بعد از 75 سال به موزه شهر تبدیل شده است و بازدید از آن حتماً پیشنهاد می‌شود.