کلیساهای تاریخی تبریز

در طول تاریخ مذهب‌ها و دین‌های مختلفی در شهر تبریز و سرتاسر ایران زندگی کرده‌اند و می‌کنند. مردم ایران و آذربایجان همواره در طول تاریخ نیز به مذاهب و ادیان مختلف احترام گذشته‌اند. هریک از این ادیان و مذاهب مختلف در گذر زمان نقش بسزایی در تاریخ کشور و شهر تبریز داشته‌اند و یادگارهای ارزشمندی از خود به جای گذاشته‌اند. یکی از این یادگارها و مکان‌های ارزشمندی متعلق به مسیحیان و ارمنی‌های تبریز است کلیساهای تاریخی تبریز هستند که برخی از آن‌ها تا به امروز پابرجا و فعال باقی مانده‌اند. نکته جالب اینکه هرچه در کشور به سمت شمال و شمال غربی حرکت می‌کنیم تعداد کلیساها افزایش پیدا می‌کند و دو استان آذربایجان شرقی و غربی بیشترین سهم کلیساهای تاریخی را در میان شهرهای دیگر در کشور دارد.

کلیساهای تاریخی تبریز همگی یادگار ادیان و مذاهب و گذشتگان ما هستند و حفظ ارزش‌ها و زیبایی این بناها از اهمیت خاصی برخوردار است. البته ناگفته نماند که با اینکه این کلیساها همگی یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند، اما بازدید از بسیاری از آن‌ها که در داخل محدوده شهر تبریز واقع شده‌اند برای غیرمسیحیان و غیر ارمنیان امکانپذیر نبوده و نیازمند اخذ مجوز است. با این حال در این صفحه به صورت جامع فهرستی از کلیساهای تاریخی تبریز جمع‌آوری و ارائه شده است.

نمای داخلی موزه ارامنه تبریز - عکس از کجارو

موزه ارامنه تبریز یکی از موزه‌های تبریز است که زیر نظر خلقه‌گری ارامنه آذربایجان در محل کلیسای مریم مقدس، در میان نماز واقع شده است. بخش اعظم آثار مشاهده شده در این موزه انواع کتاب‌های چاپی و خطی تاریخی است که به زبان‌های ارمنی، فارسی و عربی نوشته شده‌اند. از جمله سایر اشیای ارزشمند و قدیمی در این موزه می‌توان به این موارد اشاره کرد: صندلی منبت‌کاری ساخت سال 1728 برای اسقف اعظم کلیسای صلیب مقدس، عصای اسقف اعظم ساخت 1825، و ناقوس سوراخ شده‌ی کلیسا ساخت 1831، نشان‌ها و صلیب‌های متعدد دیگر، شمعدان‌های بزرگ کلیسای استفانوس مقدس و قره کلیسا، زنگ بزرگ و در خاتم کلیسا.

کلیسای سرکیس مقدس - عکس از وبسایت لست سکند

کلیسای سرکیس مقدس یکی از کلیساهای تاریخی تبریز تبریز بوده که مانند اکثر کلیساهای تاریخی در مرکزیت شهر تبریز و در خیابان شریعتی جنوبی، کوچه بارون آواک واقع شده است. این کلیسا در واقع به یاد کلیسای سرکیس آذرشهر ساخته شده است. این کلیسا در سال 1821 توسط پطروسیان در محل فعلی ساخته شده و در سال 1845 مجدداً تجدید بنا شده و به سبک ارمنی معماری شده است. بنای این کلیسا، مانند اکثر کلیساهای جهان به شکل سلیب ساخته شده است که در کل سه درب از طرف شمال، شرق و جنوب دارد. در ورودی شرقی کلیسا قبری منسوب به هاکوپ قاراپتیان، یک کشیش، وجود دارد.

کلیسای کاتولیک تبریز - عکس از وبسایت گشتول

کلیسای کاتولیک‌ها یکی از کلیساهای تاریخی تبریز است که احداث آن به سال 1291 شمسی (دوره قاجار) بر می‌گردد. این کلیسا که یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ایران به شمار می‌رود متعلق به مسیحیان کاتولیک ایرانی است. این بنای مستطیل شکل آجری بوده و ابعاد آن 30 متر در 15 متر است. یکی از نماهای زیبای این کلیسا ناقوس آن است که بر بالای بالکن کوچکی واقع شده است. البته یکی از کاربردهای این کلیسا این بود که مراسم‌ها و جشن‌های مختلفی در آن برگزار می‌شد. هزینه‌ی ساخت این کلیسا را یک مرد ثروتمند فرانسوی به نام اوژن بوره پرداخت کرده و شیوه ساخت آن به صورت گوتیک است. این کلیسا همچنین با نام عذرای توانا و ذرای مقدس نیز شناخته می‌شود که در محله قدیمی میارمیار واقع شده است.