عمارت‌های تاریخی تبریز

عمارت‌های تاریخی تبریز یکی دیگر از دسته‌های چالش‌برانگیز محتوایی برای ما بود. چراکه در تعریف کلی شاید بتوان هر نوع مکان و بنایی را یک عمارت شمرد و تمام بناهای تاریخی تبریز را در یک دسته عمارت‌ها خلاصه کرد. اما از آنجایی که تمام مکان‌ها و بناهایی که در دسته‌های دیگر قرار می‌گیرند، هرکدام عناوین دیگری را یدک می‌کشند و کاربرد آن‌ها کمی متفاوت است، تصمیم گرفته‌ایم در دسته عمارت‌های تاریخی تبریز تنها بناهایی را قرار دهیم که در واقع نمی‌توان آن‌ها را در دسته‌های دیگر قرار داده و یا به دلیل محدودیت‌ها نمی‌توان دسته‌ای مستقل برای آن ایجاد کرد.

البته نباید از اهمیت تاریخی و گردشگری این بناها غافل بود. با اینکه دسته عمارت‌های تاریخی به نوعی یک دسته «متفرقه» در نظر گرفته می‌شود، اما بسیاری از آن‌ها از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است. برای مثال ارگ علیشاه (ارگ تبریز) و یا ربع رشیدی از جمله مکان‌ها و بناهایی هستند که در این دسته قرار می‌گیرد؛ ولی چون این بناها منحصر به فرد هستند، و در دسته‌های دیگر قرار نمی‌گیرند در این بخش دسته‌بندی شده‌اند.

نمایی نمادین از کاخ موزه استانداری تبریز - عکس از ویکی پدیا

موزه استانداری که در مجموعه‌ای با نام کاخ استانداری قرار گرفته است، یکی از موزه‌های شهر تبریز است. در این موزه علاوه بر اینکه تصاویر استانداران و والیان آذربایجان از عهد ناصری تاکنون را می‌بینیم، همچنین هدیه‌هایی که مقامات کشورهای خارجی به استانداران تبریز اهدا کرده‌اند نیز به نمایش گذاشته شده است. کاخ استانداری تبریز یکی از عمارت‌های تاریخی استان است که قدمت آن به دوره زندیه و قاجاریه می‌رسد و تغییرات عمده‌ای در دوره پهلوی اول در آن رخ داده است. قبلاً در مکان این عمارت تاریخی، عمارتی با نام شمس‌العماره قرار داشت که به همراه عمارت کلاه فرهنگی ساختمانی چهار طبقه بود.

تصویری از یک وجه برج ساعت تبریز. عکس از حساب اینستاگرامی ziba._.sima

میدان ساعت تبریز یکی از قدیمی‌ترین میدان‌های شهر و مزین به عمارت شهرداری در مرکزی‌ترین نقطه شهر در تقاطع خیابان‌های ارتش و امام خمینی است. عمارت شهرداری تبریز با ارتفاع 30.5 متر با یک ساعت بزرگ چهار صفحه‌ای بر بالای آن یکی از نماد‌های شهر اولین‌هاست. اولین موزه تاریخ شهرداری ایران در این مکان با نام موزه شهرداری تبریز تأسیس شده است. نمای بیرونی عمارت (با معماری آلمانی) از سنگ تراشیده شده است و از نمای بالا (نقشه عمارت) نیز به شکل عقاب درحال پرواز دیده می‌شود. از جمله اشیای ارزشمند این موزه عبارتند از اولین تاکسی و ماشین آتش نشانی تبریز که در قسمت جنوبی موزه قرار گرفته‌اند. تالارهای مهم این موزه: دوربین‌های قدیمی، دفاع مقدس، چاپ و نشر، فرش (اصیل و ناب)، هنرهای معاصر، خط و خوشنویسی، حکمت و چند تالار دیگر. آثار و اسناد قدیمی شهرداری (بلدیه)، کتاب‌های خطی و آثار هنری، هدایای مقام‌ها و شخصیت‌های خارجی به شهرداران، سفرنامه‌هایی درباره تبریز، چینی آلات، تجهیزات، جام‌های قهرمانی، سلحه قاسم خان والی (اولین شهردار تبریز)، اولین پمپ آتش خاموش کن برج یانقین، عکس بناهای قدیمی، عکس سرداران مشروطه، اولین خیابانکشی‌ها و چراغ گازی در معابری که با نفت روشن می‌شد از جمله سایر اشیای دیدنی موزه شهرداری هستند.