مساجد تاریخی تبریز

مساجد تاریخی تبریز پس از خانه‌های تاریخی و موزه‌ها، بیشترین قسم بناهای تاریخی تبریز را به خود اختصاص داده است. به همین منظور بر آن شدیم یک صفحه جامع برای معرفی مختصر و فهرست‌وار مسجد های تاریخی تبریز تهیه کنیم. مسجد همواره در تاریخ اسلام یکی از مکان‌های مذهبی مهمی برای تمام افراد شهر محسوب می‌شود که گردهمایی‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی (به ویژه در ایام قدیم) در رابطه با محل در آنجا گرفته می‌شد. شهر تبریز نیز از نظر مساجد تاریخی بسیار غنی بوده و تعداد مساجد تاریخیِ آن به بیش از 40 مسجد می‌رسد. در این نوشته سعی کرده‌ایم تمام مسجدهایی که توانسته‌ایم اطلاعاتی برای آن پیدا کنیم را به صورت خلاصه معرفی کنیم.

این نوشته همچنین برای آن دسته از افرادی که به دنبال فهرستی جامع از مسجدهای تاریخی تبریز هستند نیز کاربرد خواهد داشت. از جمله، افرادی که نیازمند تهیه یک تحقیق در مورد مساجد تاریخی شهر تبریز هستند یا آن‌هایی که به دنبال یکی از مسجدهای تاریخی تبریز در جدول هستند. در تهیه این فهرست سعی شده است اطلاعات کلی و مختصری در رابطه با هریک مسجدها فراهم گردد. برخی از بناها نیازمند توضیح بیشتر هستند که با استفاده از لینک به مطلبی دیگر در داخل سایت توضیحات کامل ارائه شده است. برای مثال مسجد کبود یک مسجد تاریخی در تبریز است که توضیح و ارائه آن در یک پاراگراف میسر نیست، به همین منظور صفحه‌ای جداگانه و کامل برای آن تهیه شده و در این مطلب به آن لینک شده است.

مسجد استاد شاگرد - عکس از ویکی پدیا

مسجد استاد شاگرد، که به آن گاهی سلیمانیه و علائیه نیز گفته می‌شود به دوره‌های چوپانی، صفوی و قاجار متعلق بوده و در در تقاطع خیابان فردوسی و محققی (یا همان امین) واقع شده است. ساخت بنای اولیه مسجد استاد شاگرد به دوره چوپانی و در زمان امیر حسن چوپان (ملقب به علاءالدین) برمی‌گردد که تنها بنای باقی مانده از آن دوران در تبریز است. بانی ساخت این مسجد شیخ حسن چوپانی بوده و به افتخار پادشاه‌خوانده‌اش مسجد سلیمان نامیده شد. سال ساخت مسجد به 1341 میلادی برمی‌گردد. وجه تسمیه نام مسجد استاد شاگرد در اینجاست که چون عبدالله صیرفی به همراه شاگرد خود مسئول کتابت کتیبه تاریخی مسجد بودند، به همین دلیل و همچنین چون مردم تبریز به حکومت چوپانی علاقه‌مند نبودند، مسجد استاد شاگرد نامیده شد.

مسجد مولانا یا سید المحققین تبریز - عکس از وبسایت تبریز آرت

مسجد مولانا یکی از مساجد تاریخی و جاذبه‌های فرهنگی شهر تبریز و باقیمانده اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی محسوب می‌شود. مسجد مولانا از جمله مساجدی است که در داخل بازار تاریخی و مسقف تبریز قرار گرفته و به نوعی نماد وقف در بازار تبریز است. این مسجد در انتهای بازارچه دباغ خانه به وسیله بازارچه کوچکی به بازار صادقیه متصل شده است. مسجد مولانا حدود 25 متر طول و 15 متر عرض دارد. هشت ستون سنگیِ بزرگ، 15 گنبد آجری و یکنواخت تاکنون این مسجد را سر پا نگه داشته‌اند. این ستون‌ها همگی دارای سرستون‌های سنگی بوده و در دو ردیف کنار هم قرار گرفته‌اند.

مسجد ملا کربلایی علی از وبسایت نسیم تبریز

مسجد ملا کربلایی علی، یکی از مساجد تاریخی تبریز واقع در پیاده‌راه تربیت است. این مسجد تاکنون توجه زیادی از سوی گردشگران و مسئولین حوزه گردشگری جلب نکرده است. این مسجد مربوط به دوره پهلوی اول است و به دلیل قرار گیریِ در بازار تربیت، عمده نمازگزاران این مسجد را اصناف، کسبه و بازاریان پیاده‌راه مهم تربیت تبریز تشکیل می‌دهد و به عنوان یک مکان مذهبی شناخته می‌شود و بیشتر یک اثر ملی است، نه یک مکان گردشگری یا تفریحی. مسجد ملا کربلایی علی، به جز اطلاعات قید شده اطلاعات ثبت شده‌ی دیگری ندارد و باید برای شناخت بهتر این مسجد تحقیقاتی صورت پذیرد.

مسجد امام جمعه تبریز - عکس از وبسایت iqna

مسجد امام جمعه تبریز یکی از چند مساجد تاریخی داخل بازار بزرگ تبریز است. قدمت این مسجد به دوره صفوی بر می‌گردد. مسجد امام جمعه تبریز جنب بازار مسجد جامع، نزدیکی مدرسه طالبیه واقع شده است. از ویژگی‌های مهم این بنا بیست ستون با سر ستون‌های مقرنس و سی گنبد ضربی آجری است که ستون‌ها در چهار ردیف در کنار هم واقع شده‌اند. این مسجد را بازرگانی دیندار به نام حاج علی عمارت کرده که به گزارش سایت همگردی، از بومیان شهر خوی آذربایجان غربی است. مسجد امام جمعه تبریز هم اکنون به عنوان یک مسجد فعال در داخل بازار تبریز میزبان نمازگزاران و سایر مراسم‌های مذهبی است.

تصویر شاخص مسجد کبود

امروز تصمیم گرفتیم در یوردوز به مسجد کبود (فیروزه اسلام) برویم و با آن بیشتر آشنا شویم. مسجد کبود که به آن مسجد جهانشاه نیز گفته می‌شود یکی از آثار ارزشمند معماریِ ایرانی است. مسجد کبود در زبان محلی به نام «گؤی مچید» (یا مسجد آبی) مشهور است. این مسجد زیبا مربوط به دوران حکمرانیِ قراقویونلوها در قرن نهم هجری قمری است. در دیار تبریز، که دیار زیبایی‌هاست، به جرأت می‌توان گفت یکی از زیباترین زیبایی‌ها مسجد کبود است. این مسجد آنقدر مشهور است که اگر هر کسی در تبریز آدرس آن را سوال کنید آدرسی صریح و کامل، به همراه بازگویی زیبایی‌های مسجد کبود دریافت خواهید کرد.