مدارس تاریخی تبریز

مدارس تاریخی تبریز از جمله مکان‌های گردشگری هستند که شاید از نظر بازدید و گردشگری تبلیغات و اهمیت چندانی به آن‌ها داده نشده است. اما این اشتباه است، چراکه امر آموزش و مدارس در گذشته و آینده‌ی شهر تبریز و حتی کل ایران اهمیت بسزایی داشته است: از مدارس دینی و حوزوی گرفته تا اولین‌های تبریز مانند دارالفنون و مدرسه رشدیه. برخی از این مدارس هم اکنون نیز به صورت فعال در حال ارائه خدمات آموزشی هستند و شاید هر روز از کنار آن عبور کنیم و از اهمیت تاریخی آن اطلاعی نداشته باشیم. مانند مدرسه فردوسی که حتی ایستگاهی با همین نام در مقابل مدرسه برای خطوط تندروی اتوبوس نامگذاری شده است.

در این صفحه به صورت جامع فهرستی از مدارس تاریخی تبریز ارائه شده تا درگاهی باشد برای ارائه اطلاعات تکمیلی در این حوزه. پس از ارائه فهرست کامل، شرح مختصری از این مدرسه‌های قدیمی تبریز برایتان آماده کرده‌ایم تا در یکجا اطلاعات کافی در دسترس‌تان قرار داشته باشد. با اینکه این اطلاعات توسط افراد محلی جمع‌آوری و ارائه شده است، اما چنانچه کم و کاستی در فهرست و یا توضیحات می‌بینید سریعاً جهت رفع و اصلاح آن با ما تماس بگیرید.

نمای ضلع شمالی مدرسهٔ رشدیه، خیابان ارتش تبریز - عکس از ویکیپدیا Anvar11

مدرسه رشدیه یکی دیگر از مدارس تاریخی تبریز و اولین مدرسه به سبک نوین در ایران است. موسس این مدرسه تاریخی میرزا حسن رشدیه و حاج میرزا احمد مدرس هستند. میرزا حسن رشدیه (میرزا حسن تبریزی) یکی از پیشقدمان نهضت فرهنگی ایران در سده قبل و نخستین موسس مدارس جدید در تبریز و دومین مدرسه در تهران بود. ساخت این مدرسه به سال 1305 قمری برمی‌گردد که ابتدا در محله ششگلان تبریز بنا شد. در سال 1311 مدرسه رشدیه به دلیل تحریک عوام کاملاً تخریب شد. پس از تخریب آن، مدرسه دیگری در کویه جبّه‌خانه ساخته شد. بار دیگر، میرزا علی خان امین‌الدوله باز هم با تحریک عوام باعث تعطیلی این مدرسه شد. این مدرسه تاریخی اکنون در خیابان ارتش جنوبی در مجاورت مرکز اسناد شمال غرب واقع شده است.

مدرسه اکبریه تبریز - عکس از وبسایت کجارو

مدرسه اکبریه یکی دیگر از مدارس تاریخی تبریز است که در دو طبقه در شمال غرب تبریز واقع شده است و قدمت آن به دوره قاجار بر می‌گردد. مدرسه تاریخی اکبریه دارای تعدادی حجره برای سکونت طلاب دینی است. بنیان‌گذاری این مدرسه میرزا علی اکبر خان است. این مدرسه از سال 1391 توسط سازمان میراث فرهنگی و با هماهنگی امام جمعه و نماینده ولی فقیه و همچنین مدیریت حوزه‌های علمیه استان جهت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در اختیار موسسه میراث شیعه تبریز قرار گرفته است. این حوزه دوره‌های متعددی برای عموم برگزار کرده و همچنین چندین کتاب نیز در حوزه‌ی علوم اسلامی منتشر کرده است.

مدرسه تومانیان تبریز - عکس از وبسایت سرزمین سوغاتی

مدرسه تومانیان یکی دیگر از مدارس تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. مدرسه تومانیان در خیابان شریعتی جنوبی (شهناز)، کوچه بارون آواک واقع شده است. این مدرسه در سال 1895 میلادی توسط خانواده‌ی ارمنی با همین نام ساخته شده است. جالب است بدانید اعتبار ساخت این مدرسه هزینه‌ی جهیزیه دختر جوان و ناکام خانواده ارمنی تومانیان ساخته شده است. این بنا وقفی بوده و مدیریت آن با خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان است. از ویژگی‌های بارز این مدرسه اسکلت‌بندی محکم و آجری آن است. نمای ساختمان آجری بوده و قوس‌های نیم‌دایره‌ای در بالای پنجره‌ها به شکل ابرو از زیبایی‌های این ساختمان است.

مدرسه طالبیه تبریز - عکس از وبسایت کجارو

مدرسه طالبیه یکی از مدارس تاریخی تبریز در جوار مسجد جامع تبریز است. مدرسه طالبیه یکی از مدارس دینی و حوزوی است و قدمت بنای آن به نیمه دوم قرن یازدم هجری برمی‌گردد. بانی ساخت این مسجد طالب‌خان، پسر خاج اسحاق تبریز است و با توجه به وقف‌نامه‌ی موجود ساخت آن در سال 1087 هجری قمری به پایان رسیده است. این مدرسه یکی از مهم‌ترین مدارس آموزشی طلاب و علمای تبریز بوده و عموم مردم به سبب اجتماعات فرهنگی و اجتماعی مختلف به آن مراجعه دارند. در ضلع شرقی این مدرسه عمارت‌هایی با عنوان کتابخانه و مدرسه در سال 1327 شمسی ساخته شده که منسوب به یکی از نیکوکاران تبریز، محمد باقر خوئی کلکته‌چی است.