برج‌های تاریخی تبریز

قبل از اینکه وارد این دسته از محتوای گردشگری تبریز شویم، ابتدا باید برج‌های تاریخی را تعریف کنیم: برج تاریخی به بناهای بلندی گفته می‌شود که در زمان‌های قدیم نسبت به خانه‌ها و بناهای محیط خود برج محسوب می‌شدند. به عبارت دیگر، برج‌های تاریخی ساختمان‌هایی هستند که با بناهای زمان خود قابل قیاس‌اند، نه برج‌ها و ساختمان‌های بلند امروزی که می‌بینیم. پس وقتی می‌گوییم برج یانقین یا آتش نشانی تبریز، قطعاً انتظار نداریم که ارتفاع آن از یک ساختمان چند طبقه بیشتر باشد.

همانطور که می‌دانید تبریز از نظر تاریخی دارای تعداد معدودی برج تاریخی است. همانطور که قبلاً نیز به آن اشاره شد، برج‌های تاریخی تبریز به هیچ عنوان با برج‌های بلند قامت امروزی قابل قیاس نیستند و اهمیتی که دارند تنها از نظر تاریخی است. مهم‌ترین برج‌های تاریخی تبریز عبارتند از برج یانقین (آتش‌نشانی) و برج خلعت پوشان که هرکدام از آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای در حوزه گردشگری تبریز برخوردار است. در این صفحه که یکی از زیردسته‌های گردشگری تبریز محسوب می‌شود، سعی کرده‌ایم این برج‌های تاریخی را به صورت مختصر معرفی کنیم. همچنین در صورت نیاز می‌توانید متن معرفی کامل برج‌ها را نیز مطالعه نمایید.

برج خلعت پوشان تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی shahryarnews

برج خلعت پوشان یکی از برج‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به دوره صفویان می‌رسد. این برج در 5 کیلومتری مرکز تبریز و در جوار رودخانه مهرانه رود واقع شده است که امروزه از محوطه آن برای تحقیقات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز استفاده می‌شود. برج خلعت پوشان، تماماً از آجر و در درّه‌ای سرسبز و بسیار زیبا در کنار رودخانه میدان چایی ساخته شده است. این برج تاریخی جایگاه و اهمیت بسیار ویژه‌ای برای پادشاهان ایرانی داشت. بنای برج خلعت پوشان به دوره صفوی می‌رسد و در اوایل دوره قاجار نیز به کارگزاران آن حکومت اختصاص یافت. در دوره قاجار، در این با خلعت‌ها اعطایی پادشاهان ایران به دوش فرمانداران و خدمتگذاران این محل انداخته می‌شد.

برج آتش نشانی تبریز - عکس از حساب اینستاگرامی توجه تصویر شاخص مطلب از حساب اینستاگرامی do_nafaramoon

برج آتش نشانی (یانقین) یکی از برج‌های مهم تبریز و از اولین بناهای تاریخی ایران است که یک نماد برای برج‌های آتش‌نشانی ایران محسوب می‌شود. برج آتش نشانی تبریز اولین برج آتش نشانی ایران است که به همراه نخستین تأسیسات آتش نشانی ایران با تأسیس اولین بلدیه یا شهرداری در کشور به وجود آمد. کاربرد این برج به این صورت بود که حدود 100 سال پیش که هنوز ساختمان‌ها به این قد و قامت نبودند و دید کاملی بر روی شهر وجود داشت، آتش‌نشان‌ها و یا نگهبان‌هایی در اتاق بالای این برج می‌ایستادند و نظاره‌گر شهر می‌شدند تا در صورت مشاهده آتش و یا دود، زنگی را به صدا در بیاورند.